Choć temat może wydawać się nieco wstydliwy, warto mu się bliżej przyjrzeć, wszak dotyczy osób jak najbardziej dorosłych.

Regularne zbliżenia przynoszą korzyści do późnego wieku. Wpływają pozytywnie zarówno na naszą kondycję psychiczną jak i fizyczną oraz pozwalają zachować w dobrej formie funkcje poznawcze naszego mózgu.

Relacje seksualne, choć nie są gwarancją długotrwałego zdrowia, zdecydowanie działają na jego korzyść. Bazując na pracy brytyjskich naukowców (Uniwersytet w Coventry) możemy stwierdzić, że istnieje związek między pamięcią, funkcjami wykonawczymi i poznawczymi a seksem. Rezultaty ich badań pokazują, że regularne i częste zbliżenia (co najmniej raz w tygodniu) pobudzają pracę mózgu w wielu aspektach. Wynika to z powiązań między zrachowaniami seksualnymi a aktywnością neuroprzekaźników (w tym dopaminy), które odgrywają istotną rolę dla efektywności mózgu.

Sprawność intelektualna może zatem być pielęgnowana w przyjemny sposób. Nie możemy też zapominać, że mimo swojej intymności seks pozostaje aktywnością fizyczną, a ta z kolei posiada cały szereg zalet. Nie bez znaczenia są też emocje i bliskość, które są bezcenne dla dobrego samopoczucia. Śmiało można więc zachęcić seniorów do aktywnego życia, również… erotycznego.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram