Zwierzęta tak naprawdę stanowią ważną rolę w życiu człowieka. Niewątpliwie uruchamiają w nas dobroć, wrażliwość oraz poczucie bezpieczeństwa. Ich obecność wpływa nie tylko na ludzki umysł, ale też na ciało. Mogą być również sposobem terapii np. zooterapii. Taka forma bardzo pozytywnie wpływa na zdrowotny, psychiczny oraz fizyczny stan starszych ludzi przede wszystkim poprawia samopoczucie, redukuje poziom stresu i lęku. Terapia ta przynosi bardzo dobre efekty również w leczeniu nadciśnienia, depresji oraz chorób psychicznych.
Wielu seniorów cierpi z powodu osamotnienia, dlatego kontakt z pupilem pozwala mu na pozbycie się codziennej rutyny, oraz daje poczucie bycia potrzebnym. Zwierzęta są bardzo dobrymi terapeutami, ponieważ zachowują się w sposób naturalny i spontaniczny. Przez sam dotyk człowiek staję się łagodny i spokojny oraz wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia. Ludzie starsi przywiązują się do swoich pupili, otaczają ich troską oraz ciepłem domowego ogniska w zamian zwierzaki wiążą się z właścicielami do końca życia.
Przeprowadzone badania na całym świecie potwierdzają pozytywny wpływ zwierząt na ludzki organizm. W Polsce najpopularniejsza jest dogoterapia – czyli kontakt z psem, felinoterapia – z kotem oraz hipoterapia – z koniem.
Jakie korzyści niesie kontakt czworonoga z osobą starszą?
– Seniorzy, którzy posiadają zwierzęta, a w szczególności pieski, chodzą częściej na spacery, a jak dobrze wiemy aktywność fizyczna w starszym wieku jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
– Obecność zwierząt redukuje stres co zmniejsza ryzyko zawału.
– Podczas np. głaskania kota bądź psa, senior może się zrelaksować i uspokoić dzięki temu obniża się ciśnienie krwi.
– Dzięki posiadaniu pupila, jesteśmy szczęśliwsi oraz czerpiemy większą radość z życia.
Dlaczego więź ze naszym pupilem jest wyjątkowa? Odpowiedź, jest banalnie prosta! Zwierzęta akceptują swojego właściciela takim jakim jest, relacja ta oparta jest na zaufaniu i prawdziwej przyjaźni. Ponadto zwierzaki np. psy przewodnicze posiadają zdolności sensoryczne – w przypadku osób starszych stają się opiekunami i pomagają w podstawowych czynnościach.
„Serce człowieka można poznać po tym jak traktuję zwierzęta” – Immanuel Kant
Lena Lewandowska