Co zrobić, by wyprowadzić z zapaści psychiatrię dziecięcą i młodzieżową? Jakie działania można podjąć już teraz, by młodzi ludzie w trudnych sytuacjach życiowych nie byli pozostawiani sami sobie? Czy można szybko uzdrowić system?

Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczestnicy debaty „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”, która odbędzie się w Senacie RP 11 marca br. o godz. 11.00. Na debatę zapraszają Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

– Psychiatria dziecięca i młodzieżowa nie może już dłużej czekać – mówi Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki. – Diagnoza jest jasna: to mocno zaniedbany i gigantyczny problem. Musimy niezwłocznie działać, dlatego chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba. Jakie rozwiązania możemy tu w Senacie przyjąć, jakie działania podjąć razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, by młodzi ludzie, których dotyka rzeczywistość, mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc – podkreśla Marszałek Grodzki.

– Otrzymaliśmy od naszych ekspertów materiały dotyczące psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. – Ich treść jest po prostu porażająca. Mam ogromną nadzieję, że okrągły stół w tej sprawie pozwoli natychmiast, powtarzam – natychmiast, wprowadzić potrzebne zmiany, aby powstrzymać kompletny rozpad tej dzieciny medycyny. Fundacja WOŚP zrobiła już pierwszy krok – dodaje Jerzy Owsiak. 


Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni między innymi psychiatrzy, którzy na co dzień pracują na szpitalnych oddziałach i w przychodniach dla dzieci i młodzieży, organizacje pozarządowe zaangażowane w niesienie wsparcia pomocy młodym ludziom, a także przedstawiciele resortów zdrowia, edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Debatę będzie można śledzić na kanałach Senatu RP i WOŚP w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Senatu RP.

Debata będzie otwarta dla mediów. Szczegółowe informacje dotyczące procesu akredytacji przedstawione zostaną na początku marca.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram