Naukowcy dowodzą, że taniec może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Badacze z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach zajęli się pacjentami z przewlekłymi chorobami układu krążenia. Okazało się, że wystarczyły trzy miesiące zajęć tradycyjnego tańca greckiego – sirtaki (trzy sesje po 45 min.), by dolegliwości związane z krążeniem wyraźnie się zmniejszyły, nie mówiąc o ogólnej poprawie sprawności.

Taniec pomaga radzić sobie w kryzysach i momentach ważnych życiowych zmian. Na całym świecie ludzie tańczyli, by wyrazić emocje – strach, radość, smutek. Starali się w ten sposób rozładować napięcie lub świętować sukcesy. Ruch może zmienić nasze emocje i myśli.

Badania potwierdzają znaczenie tańca dla osób zmagających się z chorobą Parkinsona, schizofrenią, autyzmem, bulimią, depresją czy przewlekłym stresem. Zwiększa się świadomość własnego ciała, dochodzi do uelastycznienia kręgosłupa. W terapii tańcem nie ma choreografii, bazuje ona na spontanicznym ruchu, za każdym razem może wyglądać inaczej, nikt nikogo nie krytykuje, a jedynie mówi o tym, co widział, co poczuł…

Ruch i obecność w bezpiecznym, nieoceniającym środowisku sprawia, że uczestnicy często doświadczają wzrostu własnej samooceny, zapominają o wewnętrznym krytyku. U większości osób pojawia się uczucie wolności,  wyswobodzenia z ram, schematów. Taniec pozwala uzewnętrznić i wyrażać własne emocje, odreagować, wyrzucić z siebie złość czy stres, poczuć radość lub wrócić do miłych wspomnień. Cały ten mechanizm i proces bazuje na tym, ze jesteśmy jednością, połączeniem ciała, umysłu, emocji i duszy.

Gdy wreszcie na dobre pozwolimy odejść naszemu wewnętrznemu krytykowi, który mówi, że tak nie wypada, że jesteśmy za starzy, za grubi, za mało doskonali, nie tak fajni jak inni ludzie, może wtedy wreszcie w pełni doświadczymy własnych emocji, własnego ciała. A właśnie teraz w okresie karnawału nadarza się niebywała okazja aby się odważyć, do czego serdecznie zachęcam!

Linking verbs form a bridge between the subject i want to do my homework but i cant get motivated and a word that restates it or describes it
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram