Pod względem etnograficznym do legend kujawskich, zaliczamy legendy pochodzących z Kujaw a więc Bydgoszczy, Włocławka, Inowrocławia i Ciechocinka, Ziemi Chełmińskiej głównie Torunia i Chełmna oraz z Ziemi Dobrzyńskiej.

Jedna z legend dotyczy pochodzenia nazwy miejscowości Ciechocinek. Legenda ta jest bardzo podobna do tego, skąd pochodzi nazwa miasta Warszawy.

To lokalna legenda o Ciechu i Cinie, parze zakochanych. To legenda, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, lokalna ludność wierzy, że to właśnie od niej pochodzi nazwa miasta Ciechocinek. Ciech i Cina byli bardzo w sobie zakochani, niestety, połączyła ich miłość zakazana, która nie spotkała się z aprobatą i akceptacją ojca pięknej Ciny. Młodzi zakochani, uciekając przed złym ojca dziewczyny. Dotarli do dzisiejszego Ciechocinka i tutaj postanowili się osiedlić. Choć Cina bardzo kochała swojego narzeczonego, mocno również ubolewała nad tym, że nie zobaczy więcej swojego ojca.

Inna wersja tej legendy mówi o tej historii tak „w zamierzchłych czasach, tu gdzie płyną słone zdroje, stał warowny gród księcia, który miał piękną córkę Cinę. Zakochał się w niej waleczny rycerz Ciecho, ale ojciec nie dał zgody na ślub. Młodzi uciekli, zostali jednak schwytani i postawieni przed oblicze zagniewanego księcia, który skazał córkę na uwięzienie w baszcie, a rycerza kazał utopić w nurtach Wisły. Władca wiślanych wód przemienił duszę rycerza w srebrnopiórego anioła, który uwolnił księżniczkę i dusze ich połączyły się na wieczność w wiślanej toni. Raz w roku, w Noc Świętojańską, para kochanków wyłania się z fali rzeki i odwiedza rodzinne strony. Okoliczny lud miejsca ich wędrówek nazwał „Ciecho – Cina”, z czego późniejsza nazwa „Ciechocinek”.

W jeszcze innej wersji możemy przeczytać o powstaniu słonych zródełek tego pięknego miasteczka. “Choć młoda kobieta bardzo kochała Ciecha gorzko jednak płakała, że nie zobaczy więcej ojca. Tam, gdzie upadły jej łzy, powstały słone źródełka. Mieszkańcy osady, wdzięczni za cenny surowiec jakim była w owych czasach sól, nazwali ją Ciechocinek od imion Ciecha i Ciny”.

Inną, mniej romantyczną legendą o powstaniu nazwy Ciechocinek jest teoria iż nazwa miasta pochodzi od imienia założyciela, którym był Ciechota. Kolejna zaś mówi o tym, że nazwa Ciechocinek była zdrobnieniem od nazwy wsi Ciechocin. Ci, którzy osiedlili się na terenie dzisiejszego uzdrowiska, nadali tę nazwę, używając zdrobnienia od nazwy wsi z której pochodzili.

Oficjalnie w zapiskach pierwsza wzmianka z Ciechocinkiem, pojawiła się w I połowie XVI wieku, a dokładniej był to rok 1520, choć wcześniej już można było znaleźć zapiski o wsi Ciechocino.

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram