Osoby mające dobre pomysły, których realizacja wymaga wyjścia poza strefę komfortu – znanego obszaru, terytorium, zachowania, często zamartwiają się, co myślą o nich inni. To zmartwienie powoduje, że zaczynamy się bać co ludzie pomyślą o nas. Hamuje nas na tyle, że, możemy zrezygnować z naszego pomysłu, zmiany i marzenia.

Moja Klientka, nazwijmy ją w tym artykule Luizą (mam od niej zgodę do opisania sytuacji), dostała informację od szefa, że chcę ją awansować i  zwolni inną pracownicę. Luiza marzyła o tym awansie, jednak nie potrafiła się cieszyć tym, że została doceniona jako zaufany i kompetentny pracownik. Luiza obawiała się co jej koleżanka pomyśli o niej, kiedy dowie się o tym, że zostanie zwolniona. Ponad tydzień nie mogła znaleźć spokoju wewnętrznego, martwiła się, unikała kontaktu z koleżanką. Dopiero podczas rozmowy coachingowej Luiza zrozumiała, że dana sytuacja spowodowała aktywizację jej życiowego schematu „co inni o mnie pomyślą?” i znalazła swoje uszyte na miarę rozwiązanie, jak sobie z tym poradzić i odzyskała spokój wewnętrzny.

Znam przykłady innych ludzi, którzy przed lękiem „co inni pomyślą” rezygnowali ze swoich pomysłów, planów, zmian w życiu prywatnym i zawodowym – odczuwały lęk lub dyskomfort w sytuacjach społecznych. Bali się nawet wychodzić z domu bez make-upu lub w dresach i mieli poczucie, że inni ich oceniają: ich wygląd, ubrania, to co mówią, jak się zachowują… To uczucie jest straszne. O wolności i samorealizacji nie ma nawet mowy. Potrzeba złamać ten schemat.

LUIZIE POMOGŁA MOJA ULUBIONA ZASADA 18/40/60

Kiedy masz osiemnaście lat, przejmujesz się tym, co wszyscy o Tobie myślą.

Kiedy masz czterdzieści lat, masz gdzieś, co ktoś o Tobie może pomyśleć.

Kiedy masz sześćdziesiąt lat, zdajesz sobie sprawę, że nikt w ogóle o Tobie nie myśli i nie myślał.

Wniosek wynikający z tej zasady: Ludzie zazwyczaj są zajęci Sobą, martwią się o Siebie i myślą o Sobie, nie o Tobie.

Jeśli masz podobny schemat, zastanów się, o czym Ty dzisiaj myślałeś – o tym co robi Twoja koleżanka, co robią inni, czy o tym, co Ty musisz lub chcesz zrobić? Z dużym prawdopodobieństwem myślałeś o sobie: co masz do zrobienia, jakie masz spotkania, jakie zakupy musisz zrobić, jakie masz problemy do rozwiązania, kto Cię wkurza, czy Twój partner okaże Ci czułość… I jak? U mnie wyszło, że myślę dużo o sobie, swoich planach, priorytetach – o tym czego chcę i na czym mi zależy. Kiedy myślę o innych, to raczej z dobrej pozycji – życzę powodzenia w działaniach, bo wiem jak trudno jest wychodzić ze strefy komfortu.

Wniosek, który wynika z tego prostego ćwiczenia – Ludzie myślą o sobie, nie o Tobie!

Luiza była zdziwiona, kiedy zrozumiała, że cała energia, którą wkładała w martwienie się o to, co pomyśli o niej koleżanka, jest stracona na zawsze – jak w czarnej dziurze. Tę samą energię mogła bardziej konstruktywnie spożytkować na realizację własnych celów.

ROZPOZNAJ NEGATYWNE MYŚLI NA PRZYKŁADZIE LUIZY I LIKWIDUJ JE, KIEDY TYLKO SIĘ DA:

1. Luiza zrozumiała, że powinna przestać martwić się tym, co myślą o niej inni Twoje myśli, decyzje i cele muszą opierać się na tym, czego Ty chcesz i co jest ważne w Twoim życiu

Żeby złamać ten negatywny wzorzec opieraj swoje myśli i decyzje na swoich celach – a nie na celach swoich rodziców, swoich przyjaciół czy współpracowników. Co jest ważne dla Ciebie?

Podejmij racjonalną i emocjonalną decyzję, że Twoje zachowanie będzie opierać się na tym, co myślisz, a nie na tym, co Twoim zdaniem myślą o Tobie inni.

Bądź tym, kim jesteś i mów to, co czujesz. Ci, których to drażni nie są dla Ciebie ważni, a Ci którzy są ważni nie dbają o to.

2. Luiza zrozumiała, że nie potrafi czytać w myślach. Nie wiemy, co inni ludzi myślą, dopóki nam tego nie powiedzą

Czytanie w myślach jest częstą przyczyną problemów w relacjach międzyludzkich.

Do tej kategorii należały jej myśli o koleżance:

Ona będzie na mnie zła.
Ona przestanie mnie lubić.
Ona zerwie ze mną kontakt.

Nie czytaj w cudzych myślach. Nie wiesz co myślą, dopóki Ci o tym nie powiedzą.

Unikaj pokusy czytania w myślach. Jeśli Cię coś ciekawi lub niepokoi w zachowaniu innych – zapytaj o co chodzi. Będziesz zdziwiony odpowiedzią ?

3. Luiza zrozumiała, że koncentrowała się tylko na negatywach

Jej myśli odzwierciedlały tylko złe strony sytuacji i nie brały pod uwagę żadnych jej dobrych aspektów. Może dana sytuacja z koleżanką wyjdzie dla niej na dobre – znajdzie inną pracę, w której będzie mogła wykorzystywać swoje mocne strony i rozkwitnie. Szef nie jeden raz dawał szansę koleżance, ale ona nie zmieniała swojego podejścia do pracy, może ona była nie na swoim miejscu?

Luiza zmieniła swoje nastawienie i zobaczyła korzyści, które również wynikają dla niej z bycia na nowym stanowisku – możliwości rozwoju, większe wynagrodzenie, ambitniejsze projekty.

Jeśli wpadniesz w pułapkę koncentracji na negatywnych skutkach sytuacji, to na 100% zepsuje się Twoje samopoczucie. Poszukaj dobrych stron sytuacji – pozwoli to Tobie poczuć się dobrze i podjąć lepszą decyzję.

„Realizuj swoje pomysły! Nie przejmuj się, ludzie myślą o sobie, nie o Tobie” – Natalia Półtorak.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram