Choroba z Lyme, znana również jako borelioza z Lyme, to choroba zakaźna spowodowana przez bakterie, które mogą być przenoszone przez kleszcze. 

Najczęstszym objawem zakażenia jest powiększający się obszar zaczerwienienia na skórze, znany jako rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ukąszenia kleszcza około tygodnia po jego wystąpieniu.

Wysypka zazwyczaj nie jest ani swędząca, ani bolesna. U około 25-50% zarażonych osób nie ma wysypki. Inne wczesne objawy mogą obejmować gorączkę, ból głowy i uczucie zmęczenia.

W przypadku braku leczenia, objawy mogą obejmować m.in. utratę zdolności poruszania jedną lub obiema stronami twarzy, bóle stawów, silne bóle głowy ze sztywnieniem karku lub palpitacje serca. Pomimo odpowiedniego leczenia, około 10 do 20% osób cierpi na bóle stawów, problemy z pamięcią i odczuwa zmęczenie przez co najmniej sześć miesięcy po ukąszeniu.

Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od 12 lat. Swoje doświadczenie zdobywała w wielu portalach - od medycznych, przez kobiece, po serwisy popularnonaukowe. Współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to medycyna, profilaktyka i zdrowy styl życia. Szczególny nacisk kładzie na rzetelne informowanie i edukowanie czytelników w trudnych tematach prozdrowotnych.
Zmień czcionkę
instagram