Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a styczeń powita nas Dniem Babci i Dziadka. Część z nas zastanawia się, jaki prezent sprawić starszej osobie – ważne, aby był dopasowany do potrzeb seniora, a jednocześnie sprawił mu przyjemność. Dodatkowo może być pomocny w codziennych czynnościach lub wpłynąć pozytywnie na nastrój i stan zdrowia seniora. Eksperci firmy ATERIMA MED podpowiadają, na jaki prezent się zdecydować.

Prezenty dla aktywnego seniora

Krótki wyjazd – dobrym pomysłem jest weekend w ośrodku sanatoryjnym uzupełniony o zabiegi pielęgnacyjne, ćwiczenia ruchowe i podstawowe badania.

Przyrządy, które pomogą zachować aktywność fizyczną – odpowiedni strój czy obuwie, które senior będzie mógł założyć na zajęcia ruchowe np. w ramach klubów seniora. Mogą to być także kijki do nordic walking, aby w pogodny dzień zachęcić go do dłuższego spaceru.

Kulturalna przyjemność – wizyta w teatrze, koncert w filharmonii lub spędzenie wieczoru na kabaretowym spektaklu rozluźni i poprawi nastrój.

Prezenty elektroniczne

Telefon z dużymi wyświetlaczem i guzikami – prosty w obsłudze, czytelny, pozwalający na kontakty z rodziną, a jednocześnie przydatny w sytuacjach potencjalnie groźnych dla zdrowia.

Kamerka internetowa – jest dobrym rozwiązaniem, kiedy rodzinę dzielą kilometry. Możesz pomóc w nauce obsługi sprzętu i sprawisz wielką radość z możliwości zobaczenia bliskich podczas zwykłej rozmowy.

Audiobooki – elektroniczne wersje książek, które polecamy dla osób z problemami widzenia. Ci, którzy nadal chętnie czytają, mogą ucieszyć się z lupy z podświetleniem typu LED czy ekranu powiększającego.

Urządzenie do masażu – w codziennej opiece i rehabilitacji seniora pomoże masażer: drewniany, na podczerwień z funkcją ogrzewania lub odprężający hydromasażer np. do stóp (szczególnie w bólach zwyrodnieniowych i reumatycznych).

Zegarek z trybem głośnomówiącym – wygląda jak zwykły zegarek na rękę, jest jednak dostosowany dla osób mających problemy z widzeniem. Zegarek posiada kontrastowe kolory tarczy i cyferek, tryb głośnomówiący informujący o aktualnej godzinie, funkcję alarmu i jest wodoodporny.

Prezenty, które poprawią pamięć

Tradycyjny, duży kalendarz na ścianę – warto też poświęcić kilka minut na zaznaczenie w nim ważnych dat, aby zaoszczędzić starszej osobie zakłopotania spowodowanego zapomnieniem o np. rodzinnym jubileuszu.

Album ze zdjęciami – uzupełnij go rodzinnymi fotografiami, a także podpisami, które pomogą seniorowi, gdy jakiś szczegół umknie z pamięci.

Planszówki  – zapoznaj swojego seniora z nowymi propozycjami, które pojawiają się na rynku lub odświeżcie razem dobrze znane gry.

Płyty z muzyką – wypytaj o ulubionych artystów z przeszłości i zorganizuj nagrania, które szczególnie ceni Twój senior.

Prezenty, które pomogą w codzienności

Kasetka na leki – likwiduje problem odpowiedniego dawkowania i systematyczności w przyjmowaniu leków. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi może być jednak inna niż wszystkie: poproś dzieci, aby ozdobiły przedmiot według własnego pomysłu!

Kuchenne akcesoria – taca do przenoszenia szklanek z gumowymi ogranicznikami, które uniemożliwiają przesuwanie się przedmiotów lub specjalna deska do krojenia z antypoślizgowymi nakładkami zamocowanymi pod spodem (dobre rozwiązanie dla osób mających problemy z obniżoną sprawnością w rękach).

Specjalne długopisy lub np. trójkątne nakładki na ołówki – przydatne dla osób posiadających skurcze lub drżenie rąk, dodatkowo pozwalają uniknąć bólu dłoni, nadgarstków czy całych rąk podczas pisania.

Fluorescencyjne taśmy – okleisz nimi schody, progi, wąskie przejścia czy inne przeszkody, na które senior może natrafić w nocy bez zapalonego światła. Dzięki temu można uniknąć urazów typu stłuczenia, siniaki czy nawet skręcenia kostek.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram