Prawo jazdy dla seniora? Gdzie zrobić powtórne badania? Czy seniorzy naprawdę są zagrożeniem dla innych uczestników ruchu?

Młodsza część społeczeństwa zdaje się mieć zdecydowane zdanie w tym temacie: senior na drodze to same kłopoty. Słyszy się, że seniorzy mają gorszy wzrok, słuch, zdolność koncentracji, a przez to mogą stanowić niebezpieczeństwo. Niektórzy uważają nawet, że od pewnego wieku wsiadanie za kierownicę jest zakazane prawem. Czy tak jest w istocie?

Na ostatnie pytanie odpowiedź jest prosta: nie, prawo nie reguluje wieku, w którym prowadzenie auta staje się zakazane. Jeśli osoby starsze czują się na siłach, w świetle prawa mogą śmiało siadać za kółko. Nie jest tajemnicą, że odebranie prawa jazdy wiąże się z pewnym wykluczeniem społecznym- senior staje się zależny od komunikacji miejskiej, która szczególnie na wsi i w małych miejscowościach nie jest tak wygodna i niezawodna co własne auto. W dzisiejszych czasach, kiedy charakterystyczny jest niestety pęd życia, gdy tak ważna jest aktywizacja seniorów, poprawa ich jakości życia i wygody, brak możliwości prowadzenia pojazdu może być prawdziwym utrapieniem.

Okazuje się jednak, że starszy kierowca to rozsądny kierowca: osoby po 60 roku życia powodują najmniej wypadków na drodze. Ich głównymi sprawcami są dorośli w wieku od 25 do 39 lat. Co może być tego przyczyną? To proste: seniorzy, świadomi własnych ograniczeń, bardzo rozsądnie podchodzą do kwestii prędkości rozwijanej na drodze, nie przepadają za brawurą, wybierają znane, sprawdzone przez siebie trasy, jeżdżą głównie za dnia. Uważnie (cóż, prawdopodobnie o wiele uważniej niż większość młodych ludzi) monitorują swój stan zdrowia, są czuli na wahania swojego samopoczucia.

Co ja, jako senior, mogę zrobić, aby zminimalizować niebezpieczeństwa wynikające z prowadzenia auta, a jednocześnie pozostać aktywnym kierowcą? Przede wszystkim należy dbać o swoje zdrowie i słuchać swojego organizmu: nie wsiadać za kółko gdy zmęczenie lub gorsze samopoczucie daje o sobie znać. Dobrym pomysłem jest również regularne robienie badań sprawdzających, czy wciąż jesteśmy zdolni do jazdy- może nawet częściej, niż wymaga od nas tego prawo. Wykonanie takich badań możliwe jest w wojewódzkich ośrodkach medycyny pracy, lub też w specjalistycznych, wyznaczonych do tego ośrodkach.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram