Im większy krąg przyjaciół – tym więcej szczęścia. Dobre samopoczucie, pomyślność naszych przyjaciół, potrafią się udzielać, można się nimi „zarażać”. Zaś społeczne osamotnienie jest bardzo obciążające dla naszego zdrowia i samopoczucia. 

Jak udowodnili uczeni z Uniwersytetu Brighama Younga (Provo, Utah), „brak przyjaciół jest takim samym czynnikiem ryzyka, jak wypalenie piętnastu papierosów każdego dnia”.

Tworzenie środowiska darzącego się wzajemnie troską i zaufaniem nie jest łatwe, ale istnieją sposoby które pomagają zwiększyć szansę na sukces.

  1. Odszukaj dawnych przyjaciół. Odnowienie bliskich relacji z osobami, które już znasz, jest najlepszą opcją na początek. Po pierwsze – już przeszli próbę znajomości, zaś ich dodatkowym atutem jest fakt, iż mogą Cię przedstawić większej liczbie osób.  Przejrzyj listę znajomych z telefonu, Facebooka i zacznij od tych najbardziej towarzyskich, nawet jeśli oni sami na dłuższy czas nie spełnią Twoich oczekiwań, być może ich znajomi staną się dla Ciebie kimś ważnym.
  2. Zacieśniaj więzy ze znajomymi z różnych środowisk, w czasie lunchu, na wyjeździe… Podchodź do osób zgrupowanych przy większych stołach. Badania dowiodły, że ludzie siadający przy dużych stołach, są bardziej otwarci na innych, mają dużo znajomych i częściej interesują się swoimi kolegami.
  3. Bądź dobrym słuchaczem. Zadając komuś pytania, budujesz atmosferę intymności i dajesz sygnał, że interesujesz się rozmówcą. „Mózg czerpie więcej przyjemności z mówienia o sobie niż z jedzenia i posiadania pieniędzy” – jak twierdzi dr Diana Tamir, neurolożka z Uniwersytetu Princeton…
  4. Dołącz do grupy. Jeśli nigdzie nie należysz, zainicjuj cykliczne spotkania, np. raz w tygodniu uczestnicz w stałych spotkaniach np. na kawę, organizuj filmowe wieczory lub degustację win.
  5. Zaglądaj często do kalendarza. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu z kimś bliskich relacji, dbaj o kontakt odzywaj się nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Notuj ważne informacje służące dobrej relacji, np. daty urodzin, imienin…

Przyjemności z przyjaźni, powodzenia!

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram