Zgaga to częsta, przykra i uciążliwa przypadłość. Złe samopoczucie związane jest z cofaniem się treści żołądkowej wraz z kwasami trawiennymi z żołądka prosto do przełyku, wywołując tym samym podrażnienia. Typowymi objawami zgagi jest uczucie nieprzyjemnego pieczenia a nawet palenia za mostkiem, które promieniuje niekiedy aż do samego gardła, a do tego gorzki posmak w ustach, bóle brzucha, a czasami nawet wymioty oraz bóle w klatce piersiowej.
Jak możemy temu zapobiec?
Przede wszystkim w miarę możliwości powinniśmy odstawić smażone, ciężkie do trawienia jedzenie, fast-foody, owoce cytrusowe a nawet soki oraz napoje gazowane. Ważnym aspektem jest rzucenie palenia papierosów, ograniczenie picia kawy i alkoholu. Zwolnimy narzucone nam szybkie tempo życia i podczas jedzenia skupmy się tylko na przeżuwaniu. Nigdzie się nie spieszmy. W związku z pośpiechem po pierwsze nie czujemy kiedy się już najedliśmy i jemy zbyt dużo, a po drugie połykamy spore ilości powietrza. Ostatni posiłek najlepiej zjeść trzy godziny przed pójściem spać.
Domowe sposoby na zgagę
- Stosuj zioła takie jak: mięta, kminek, koper włoski, imbir lekarski, anyżek, cynamonowiec, prawoślaz lekarski
- Żuj bezcukrową gumę do żucia. Pomaga w neutralizacji kwasów żołądkowych
- Żyj przez kilka minut plasterek imbiru
- Wypij szklankę świeżego mleka, kefiru lub maślanki
- Wypij szklankę letniej wody z dodatkiem łyżeczki octu jabłkowego
- Pij soki z marchwi i buraka
- Codzienni pij siemię lniane godzinę przed posiłkiem i dwie godziny przede snem
- Zjedz łyżeczkę musztardy
- Jedz niesolone, prażone migdały
- Przejdź się na krótki 15-minutowy spacer
Pamiętajcie, że jeżeli zgaga się regularnie powtarza częściej niż dwa razy w tygodniu, zalecana jest wizyta u lekarza. Jeżeli zgaga jest stałym i częstym problemem, konieczne jest włączenie specjalistycznego leczenia. Domowe sposoby na zgagę można wykorzystać wówczas jedynie jako dodatkowe wsparcie terapii.