zgaga-domowe-sposoby

Porady na… zgagę


 

Zgaga to częsta, przykra i uciążliwa przypadłość. Złe samopoczucie związane jest z cofaniem się treści żołądkowej wraz z kwasami trawiennymi z żołądka prosto do przełyku, wywołując tym samym podrażnienia. Typowymi objawami zgagi jest uczucie nieprzyjemnego pieczenia a nawet palenia za mostkiem, które promieniuje niekiedy aż do samego gardła, a do tego gorzki posmak w ustach, bóle brzucha, a czasami nawet wymioty oraz bóle w klatce piersiowej.

Jak możemy temu zapobiec?

Przede wszystkim w miarę możliwości powinniśmy odstawić smażone, ciężkie do trawienia jedzenie, fast-foody, owoce cytrusowe a nawet soki oraz napoje gazowane. Ważnym aspektem jest rzucenie palenia papierosów, ograniczenie picia kawy i alkoholu. Zwolnimy narzucone nam szybkie tempo życia i podczas jedzenia skupmy się tylko na przeżuwaniu. Nigdzie się nie spieszmy. W związku z pośpiechem po pierwsze nie czujemy kiedy się już najedliśmy i jemy zbyt dużo, a po drugie połykamy spore ilości powietrza. Ostatni posiłek najlepiej zjeść trzy godziny przed pójściem spać.

Domowe sposoby na zgagę

  1. Stosuj zioła takie jak: mięta, kminek, koper włoski, imbir lekarski, anyżek, cynamonowiec, prawoślaz lekarski
  2. Żuj bezcukrową gumę do żucia. Pomaga w neutralizacji kwasów żołądkowych
  3. Żyj przez kilka minut plasterek imbiru
  4. Wypij szklankę świeżego mleka, kefiru lub maślanki
  5. Wypij szklankę letniej wody z dodatkiem łyżeczki octu jabłkowego
  6. Pij soki z marchwi i buraka
  7. Codzienni pij siemię lniane godzinę przed posiłkiem i dwie godziny przede snem
  8. Zjedz łyżeczkę musztardy
  9. Jedz niesolone, prażone migdały
  10. Przejdź się na krótki 15-minutowy spacer

Pamiętajcie, że jeżeli zgaga się regularnie powtarza częściej niż dwa razy w tygodniu, zalecana jest wizyta u lekarza. Jeżeli zgaga jest stałym i częstym problemem, konieczne jest włączenie specjalistycznego leczenia. Domowe sposoby na zgagę można wykorzystać wówczas jedynie jako dodatkowe wsparcie terapii.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram