Badanie opublikowane w czasopiśmie The BMJ wykazało, że leczenie konkretnym lekarstwem na ciśnienie krwi, zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc w porównaniu z innymi lekami do leczenia nadciśnienia.
Stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI) do leczenia nadciśnienia jest czymś powszechnym. Leki te są skuteczne i lekarze uważają je za względnie bezpieczne, gdy przyjmuje się je przez krótki okres czasu. Wcześniejsze badania wskazały, że ACEI mogą jednak zwiększać ryzyko zachorowania na raka, ale ustalenia te nie były rozstrzygające. Niedawno naukowcy z McGill University w Kanadzie postanowili zbadać, czy ACEI rzeczywiście zwiększają ryzyko zachorowania na raka, w szczególności raka płuc.
Badacze wysnuli teorię, że ACEI mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka płuc poprzez zachęcanie do gromadzenia się dwóch konkretnych substancji w płucach: bradykininy i substancji P. Bradykinina jest peptydem, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi, zaś substancja P, która także jest peptydem, może pełnić funkcję neuroprzekaźnika.
Naukowcy powiązali oba te związki z tkanką nowotworu płuc: uważa się, że bradykinina bezpośrednio stymuluje wzrost raka płuca, podczas gdy tkanka raka płuc formuje substancję P, prawdopodobnie sprzyjając proliferacji nowotworu.
Leki na ciśnienie krwi i rak płuc
Naukowcy zaangażowani w obecne badania prawie milion osób z Wielkiej Brytanii. Wszyscy pacjenci w latach 1995-2015 zaczęli przyjmować leki redukujące ciśnienie krwi. Uczestnicy mieli 18 lat lub więcej i nie mieli wcześniejszej diagnozy raka. Zespół badawczy obserwował ich średnio przez 6,4 roku. Przez ten czas lekarze postawili prawie 8000 diagnoz raka płuc.
Naukowcy porównali ryzyko zachorowania na raka płuc u osób, które zaczęły przyjmować ACEI przeciwko tym, którzy brali grupę leków na ciśnienie krwi zwanych blokerami receptora angiotensyny (ARB). Aby zmniejszyć bałagan statystyczny, wzięli również pod uwagę inne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko raka płuc, takie jak palenie tytoniu, wiek, wskaźnik masy ciała (BMI), zaburzenia związane z piciem alkoholu i historia chorób płuc.
Eksperci doszli do wniosku, że przyjmowanie ACEI wiązało się z 14-procentowym wzrostem ryzyka raka płuc w porównaniu z przyjmowaniem ARB.
Związek ten był widoczny po tym, jak osoba przyjmowała lek przez co najmniej 5 lat. Gdy nadal używała leku, ryzyko stale rosło. Osoby, które przyjmowały lek przez dekadę lub więcej, miały szczególnie wyraźne ryzyko, które wzrosło aż o 31 procent.