Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego w maju, w kilkudziesięciu krajach na świecie odbywają się różnego rodzaju akcje edukacyjne, których celem jest zwrócenie uwagi na rzadką i ciężką chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne. W tym roku, w Polsce w geście solidarności z chorymi, 5 maja w kilku miastach znane miejsca rozbłysną niebieskim światłem, a 14 maja odbędzie się konferencja online pt. „Codziennie bez tchu – co powinniśmy wiedzieć o nadciśnieniu płucnym?”.

5 maja podświetlone zostaną: molo w Kołobrzegu, Kładka Bernatka i estakada Lipska-Wielicka w Krakowie, Fontanna Neptuna w Gdańsku, Stadion Wrocław, katowicki Spodek, Filharmonia w Szczecinie, Muzeum Częstochowskie, Rzeźby Balansujące na Starym Rynku w Częstochowie, Stadion Arena Lublin, Palmiarnia w Zielonej Górze oraz Wieża Ciśnień w Bydgoszczy.

Pierwsze symptomy choroby to: uczucie duszności, brak tchu przy wykonywaniu prostych czynności, ogólne osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia oraz omdlenia i zasłabnięcia podczas wysiłku fizycznego – to pierwsze symptomy nadciśnienie płucnego. Czasami dochodzi do tego suchy kaszel, chrypka, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Z powodu nieoczywistych objawów, postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat. Wpływa to znacząco na stan zdrowia chorych oraz ich szanse na przeżycie.

Nadciśnienie płucne może dotknąć każdego. Osoby cierpiące na nadciśnienie płucne, mają problemy ze zwykłymi czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia.

W zaawansowanym stadium tej choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnych i Ich Przyjaciół, prowadzi szereg działań mających na celu edukację na temat choroby oraz wsparcie dla samych chorych. W ramach obchodów Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego na 14 maja 2021 zaplanowana została konferencja online pt. „Codziennie bez tchu – co powinniśmy wiedzieć o nadciśnieniu płucnym?”, w której wezmą uznani specjaliści zajmujący się leczeniem nadciśnienia płucnego.

Więcej informacji i link do konferencji będzie można znaleźć na stronie stowarzyszenia – www.phapolska.org .

Aby przekonać się jak oddychają osoby z nadciśnieniem płucnym podejmując codzienne i z pozoru błahe czynności, wystarczy zrobić prosty „test słomki”. Polega on na zatkaniu nosa palcami, a następnie oddychaniu ustami przez słomkę do napojów. Oddychając w ten sposób, w trakcie wykonywania jakiejkolwiek, możemy doświadczyć z jakimi niedogodnościami mierzą się każdego dnia osoby chorujące na nadciśnienie płucne.

 

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram