Dla 75% zapytanych Polaków głównym powodem wizyty u trychologa jest wypadanie włosów, ale aż 68% nie miało wcześniej pojęcia, że istnieje taki specjalista. Co drugi Polak boi się utraty włosów i dlatego zaczyna szukać profesjonalnej pomocy.

Z problemami skóry głowy i włosów najpierw próbujemy radzić sobie sami stosując apteczne suplementy i domowe sposoby. Jeśli trafiamy do trychologa, to 57% z nas oczekuje kompleksowego podejścia do rozwiązania problemu, 20% profesjonalnej pomocy i przeprowadzenia badania stanu włosów, a 16% realizacji zabiegów, hamujących proces wypadania włosów. Takie wnioski płyną z badania „Polak u trychologa”, zrealizowanego przez Instytut Trychologii.

Utrata włosów staje się powszechnym problemem, który dotyka w Polsce coraz większą grupę mężczyzn i kobiet. Niestety jesteśmy w czołówce łysiejących narodów, a problemy z włosami są generowane zarówno przez czynniki zdrowotne, środowiskowe jak i genetyczne. Stres, zaburzenia na tle hormonalnym, zła dieta i niewłaściwa pielęgnacja oraz skłonności genetyczne to tylko niektóre przyczyny złej kondycji i wypadania włosów. Niestety, aż 68% z 1085 zapytanych Polaków nie kontrolowała wcześniej stanu swoich włosów u trychologa. Gdy już zgłaszamy się do specjalisty, to najczęściej dotyczy to: wypadania włosów – 75% odpowiedzi, swędzącej i suchej skóry głowy – 9%, braku porostu – 8%, rzadziej zniszczonych i suchych włosów, łupieżu oraz silnie przetłuszczających się włosów.

Czekając zbyt długo ze zwróceniem się po specjalistyczną pomoc, możemy narazić się na trwałą utratę włosów. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami to często objaw wielu chorób, a nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji czy chwilowego osłabienia organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest zasięgnięcie konsultacji specjalisty, kiedy pojawią się pierwsze oznaki nieprawidłowości. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.

Jak pokazały wyniki badania, zrealizowanego przez Instytut Trychologii, 64% zapytanych Polaków z pomocy trychologa decydujemy się skorzystać, aby głównie zatrzymać proces wypadania włosów. Z kolei 20% boryka się od dłuższego czasu ze złą kondycją włosów i szuka profesjonalnej pomocy, a 13% ma problemy ze skórą głowy. Tylko 3% osób odwiedzających trychologa chce sprawdzić kondycję włosów, czyli podejmuje działania profilaktyczne.

Aż 84% spośród 1085 zapytanych Polaków twierdzi, że problemy z włosami przekładają się na ich samopoczucie – 43% odczuwa z tego powodu obniżenie nastroju, 23% czuje się mniej atrakcyjnie. Według 10% respondentów badania „Polak u trychologa” traci na tym ich wizerunek w życiu zawodowym i prywatnym, a 8% traci pewność siebie w kontaktach personalnych. Tylko 5% respondentów deklaruje, że problemy z włosami nie mają wpływu na ich samopoczucie, a 11% stara się tym nie przejmować.

Pomocy przy schorzeniach skóry głowy i włosów Polacy szukają najczęściej u dermatologa, jak potwierdza 47% zapytanych. Co trzeci respondent udaje się do trychologa, 11% odwiedza endokrynologa, 6% internistę, a 2% dietetyka.

Po wizycie u trychologa, jak potwierdza 54% zapytanych Polaków, spodziewamy się przede wszystkim kompleksowego podejścia do rozwiązania naszego problemu z włosami i przeprowadzenia profesjonalnego badania – jak deklaruje 20% respondentów. Dla 16% oczekiwania dotyczące wizyty u trychologa są związane z realizacją zabiegów, które zahamują proces wypadania włosów, a dla 7% z uzyskaniem profesjonalnej porady w zakresie pielęgnacji i suplementowania włosów.

Do szukania profesjonalnej pomocy skłania 58% zapytanych Polaków przede wszystkim strach przez utratą włosów, a 21 % dodatkowo świadomość, że będzie to dla nich poważny problem. Co trzeci respondent jest przekonany, że można zapobiec utracie włosów i chorobom skóry głowy szybko zgłaszając się do trychologa, gdy zauważymy pierwsze niepokojące sygnały. Pomocna w walce o zdrowe włosy jest według 23% odpowiednia pielęgnacja, prawidłowe odżywianie – 17% odpowiedzi, unikanie stresu – 15% odpowiedzi oraz przyjmowanie suplementów wzmacniających włosy – 10% odpowiedzi.

Z powodu schorzeń skóry głowy i wypadania włosów cierpi coraz więcej osób. Czasami przyczyny są stosunkowe łatwe do wyeliminowania po ich zdiagnozowaniu, ale mogą być także równie poważne i trudne, wymagające odpowiednio dobranej terapii. Kluczowe znaczenie ma diagnostyka, która przeprowadzona w dogłębny i profesjonalny sposób pozwala znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednią terapię. Szczegółowy wywiad połączony z umiejętnie zrealizowaną trichoskopią, pozwala wyznaczyć dobry kierunek działania, w razie potrzeby skierować osoby do właściwego specjalisty. – podsumowuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

*Badanie „Polak u trychologa” w formie ankiet przeprowadził Instytut Trychologii w okresie październik 2019 – styczeń 2020 na próbie 1085 respondentów.  

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram