Od przyszłego miesiąca świadczenia emerytów i rencistów wzrosną o 3,56 procent. Jednocześnie zagwarantowano, że wzrost nie może być mniejszy niż 70 zł. Nowelizacja przepisów, którą zaakceptował Sejm zakłada też, że najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1200 zł miesięcznie. Eksperci hapipożyczek postanowili przyjrzeć się sytuacji finansowej osób powyżej 50 roku życia i ich potrzebom.

Z badania „Index hapipraktyk” przeprowadzonego na zlecenie hapipożyczek wynika, że takie osoby największą część swojego domowego budżetu przeznaczają na opłaty związane z mediami i rachunkami za telefon czy Internet. Najwięcej ze wszystkich grup wiekowych przeznaczają też na ogrzewanie mieszkania oraz czynsz. Ponad połowa osób mająca ponad 50 lat przyznała, że od czasu do czasu spóźnia się z opłatami za media i rachunki. Jedna trzecia ma za to problem z opłaceniem w terminie czynszu.

Bardzo pesymistycznie wygląda też postrzeganie własnej sytuacji finansowej. Zaledwie 3% osób starszych stwierdziło, że obecny stan ich finansów daje zdecydowane poczucie bezpieczeństwa. Jest to najniższy wynik wśród wszystkich grup wiekowych. Około jednej trzeciej Polaków po pięćdziesiątce jest zdania, że ich obecna sytuacja raczej nie daje im poczucia bezpieczeństwa, a 12% z nich ze zdecydowaniem stwierdza, że wcale nie czują się bezpieczni finansowo.

Z badania wynika, że prawie 30% Polaków powyżej 50 roku życia nie jest w stanie sfinansować najbardziej podstawowych wydatków z obecnego wynagrodzenia czy emerytury. Zapytani o to jaka kwota pozwoliłaby im na spokojne życie, najwięcej osób wskazało na dodatkowe 1000, do 2500 złotych. Nieco mniej niż jedna trzecia przyznała jednak, że potrzebowałaby znacznie więcej: dopiero kwota do 5000 złotych dałaby im poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Na co Polacy po pięćdziesiątce nie mogą sobie pozwolić? Aż jedna piąta polskich seniorów przyznaje, że nie jeździ na wakacje, bo ma inne, ważniejsze wydatki. Z badania wynika też, że im jesteśmy starsi, tym mniej oszczędności przeznaczamy na zakup sprzętu domowego. Ponad połowa młodych osób odkłada pieniądze specjalnie po to by móc kupić sprzęt elektroniczny, na przykład telewizor czy komputer. Tymczasem tylko 40% osób po pięćdziesiątce przeznacza pieniądze specjalnie na ten cel, a jeszcze mniej z nich jest w stanie zakupić tego typu sprzęt z bieżących oszczędności.

Z wiekiem coraz trudniej nam sfinansować nagłe, niespodziewane wydatki z bieżących oszczędności, czy też z pieniędzy odłożonych na inny cel. Polacy 50+ mają z tym szczególną trudność. Prawie połowa z nich nie jest w stanie przeznaczyć bieżących środków na naprawę niezbędnego im do życia sprzętu. Tylko jedna piąta może w takim wypadku skorzystać z odłożonych na czarną godzinę pieniędzy. Gdy zaskoczy ich nagła awaria, seniorzy najczęściej przyznają, że pożyczają pieniądze od rodziny (15%), lub że kupują nowy sprzęt na raty (16%).

W 2018 roku w gorszej sytuacji finansowej niż polscy emeryci byli tylko obywatele Meksyku. Na końcu rankingu OECD, porównującego wysokość świadczenia emerytalnego do wcześniejszych zarobków znalazł się Meksyk, Polska, Australia, Chile, Malta, Rumunia i Słowenia. Najmniej po przejściu na emeryturę zmieni się sytuacja mieszkańców Holandii, Danii i Włoch, gdzie świadczenie emerytalne nie będzie niższe niż 80 proc. pensji.

________________________________________________________________________

Pełny raport z badania Index hapipraktyk dostępny jest tutaj.

Prezentacja raportu dostępna jest tutaj.

O hapipożyczkach:

Firma IPF Polska Sp. z. o.o., należy do notowanej na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupy International Personal Finance PLC, której korzenie sięgają 1880 roku, firma jest liderem na rynku pożyczek konsumenckich w Europie Środkowowschodniej, Meksyku oraz Finlandii, Estonii, Łotwie i Australii.

Spółka IPF Polska Sp. z o.o. powstała w grudniu 2014 r. w Warszawie i oferuje pożyczki pod marką hapipożyczki.
W marcu 2015 roku Grupa IPF PLC z siedzibą w Leeds (UK) kupiła fińską spółkę MCB Finance operującą w krajach bałtyckich oraz Australii. Akwizycja spowodowała połączenie IPF Polska Sp. z o.o. i MCB Finanse i nowa firma rozpoczęła działalność pod nazwą IPF Digital, a
hapipożyczki weszły w skład portfolio marek i produktów zarządzanych przez IPF Digital. Dziś IPF Digital oferuje swoje pożyczki w 8 krajach: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Meksyk oraz Australia i przygotowuje się do ekspansji na kolejne rynki międzynarodowe.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram