Bardzo ważne dla zdrowia oczu jest unikanie czynników mogących je podrażnić i osłabić wzrok i troskliwa pielęgnacja, jeśli jednak pojawią się dolegliwości.
Oto jak możemy sobie radzić z niektórymi z nich.
Podrażnienie i zaczerwienienie
W takiej sytuacji powinniśmy łagodzić dolegliwości zimnymi okładami, lekami przeciwhistaminowymi lub kroplami do oczu. Jeśli narzekamy na uczucie „piasku w oku” możemy je wyeliminować płukaniem, np. przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. Jeśli problemy powracają, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Dbajmy o wzrok od środka
Prawidłowe odżywianie się ma kluczowe znaczenie w trosce o zdrowie oczu. Żywność wspomagająca krążenie krwi jest dobra nie tylko dla serca, ale również dla oczu. Dla dobrego widzenia ważny jest cynk, witamina A, beta-karoten, luteina. Zadbajmy , by w naszej diecie znalazły się cytrusy, marchew, zielone warzywa liściaste, fasola, groch, orzechy, ostrygi, chude czerwone mięso i drób.
Ochronne okulary
Promienie UV nie tylko skórze, ale również oczom. Długotrwała ekspozycja na ich działanie może doprowadzić do zaćmy, zaćma, zaburzeń rogówki, a nawet raka powieki. Dobre okulary nie muszą kosztować fortuny, najważniejsze, by blokowały 99-100% promieniowania UV i UVB.
Odpoczynek od komputera
Zbyt długie wpatrywanie się w monitor może być niebezpieczne dla oczu. Dajmy im odpocząć od komputera. Dobry zwyczaj to przerwa w patrzeniu na monitor przez co najmniej 20 sekund co 20 minut.
Kosmetyki pod kontrolą
Nawet najwyższej jakości kosmetyki mogą zaszkodzić, jeśli się zestarzeją. Bakterie łatwo się namnażają w płynnej konsystencji kremów. Po pierwszym otwarciu nie powinniśmy używać kosmetyków dłużej niż rekomenduje data na opakowaniu. Bardzo ważne też, by co wieczór dokładnie zmywać makijaż, a nakładając preparaty dbać, by nie dostały się do wewnętrznej części oka.
Nie przymykajmy oka na nałogi
Palenie papierosów może zwiększyć ryzyko zaćmy i zwiększa uczucie suchości oka. Ponadto, sprzyjając miażdżycy może uszkodzić siatkówkę oka i ograniczyć zdolność widzenia.