Już niebawem wejdą w życie przepisy uchwalone 21 stycznia 2021 roku przez Sejm. Wprowadzona zostanie zasada pierwszeństwa pieszych nie tylko na przejściu, ale także przy wchodzeniu na pasy.

Kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych będzie miał obowiązek zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, który wchodzi na przejście i ustąpić mu pierwszeństwa. Obecnie sytuacja wygląda tak, że kierowca, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa, gdy pieszy znajduje się na jezdni.

Ustawa zmusi kierowców do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy.
Zostanie również wprowadzony Zakaz korzystania z telefonów komórkowych i pozostałych urządzeń elektronicznych na przejściach dla pieszych w Polsce.  Każdy wchodzący na przejście dla pieszych lub torowisko nie będzie mogła rozmawiać przez telefon, czy patrzeć bezpośrednio w ekran urządzenia.

Niestety za nieprzestrzeganie tych przepisów mandat może być bardzo kosztowny. Ponieważ za takie przewinienie Policja może ukarać nieprzestrzegającego przepisu karą od 50 do 100 zł.
Nowe prawo zacznie więc obowiązywać 1 czerwca 2021 r.

 

Magdalena Wróbel

 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram