Lekarze z Instytutu Kardiologii w Warszawie wykonali zabieg założenia zapinek MitraClip na płatki zastawki mitralnej z wykorzystaniem systemu echonawigacji – pełnej integracji angiografu Azurion z USG firmy Philips. Przebieg zabiegu śledzili na żywo uczestnicy XXII Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI 2018 – Warsaw Course on Cardiovascular Interventions.

Zabieg założenia zapinek MitraClip na płatki zastawki mitralnej został przeprowadzony
u pacjenta z dużą funkcjonalną niedomykalnością zastawki mitralnej. Zabieg wykonano
z zastosowaniem systemu echonawigacji, czyli pełnej integracji angiografu Azurion z USG, który ułatwia orientację przestrzenną w sercu i daje kardiologowi interwencyjnemu możliwość bardziej precyzyjnego wykonania zabiegu.

Przy pomocy echonawigacji możemy precyzyjniej nakłuć przegrodę międzyprzedsionkową
i założyć zapinki na płatki zastawki mitralnej. Mamy nadzieję, że w związku z tym w większym stopniu uda nam się zredukować falę zwrotną przez zastawkę mitralną –
mówi prof. dr hab. med. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kardiolodzy interwencyjni  są przyzwyczajeni do wykonywania zabiegów, kierując się właśnie obrazem angiografii, ale w wadach strukturalnych serca nie można się kierować tylko obrazem angiograficznym, obrazem ze skopii rentgenowskej. Musi być to wspomagane echem. I właśnie echonawigacja daje wspólny obraz złożony z angiografii ze skopii rentgenowskiej z jednej strony, a z drugiej z obrazu echokardiograficznego. To zdecydowanie ułatwia kontrolę w trakcie zabiegu i ułatwia jego wykonanie.

Echonawigacja polega na łączeniu funkcji obrazowania TEE i RTG w czasie rzeczywistym,
co umożliwia intuicyjne i szybsze prowadzenie przyrządów w objętości 3D.

Wykorzystywanie echonawigacji przyczyni się również do mniejszej ilości używanego kontrastu, co jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek. Dużo starszych osób czy pacjentów z niewydolnością serca ma także niewydolność nerek, więc im mniej kontrastu tym lepiej – dodaje prof. Adam Witkowski.

Echonawigacja jest też przydatna w zabiegu zamykania uszka lewego przedsionka jako prewencji udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków. Dotychczas operator miał przed sobą dwa ekrany, na które musiał patrzeć osobno. Echonawigacja może być także ważnym narzędziem ułatwiającym zamykanie przecieków okołozastawkowych występujących u niektórych pacjentów po wszczepieniu sztucznych zastawek serca.

Zabieg w Instytucie Kardiologii przeprowadzili: prof. Zbigniew Chmielak, dr hab. med. Jerzy Pręgowski, echonawigację w trakcie zabiegu wykonał prof. Piotr Szymański.

Zabieg został przeprowadzony w ramach  Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej.
To największa, najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji
z zakresu kardiologii interwencyjnej w Polsce i  Europie. Warsztaty przyciągają przede wszystkim kardiologów interwencyjnych, ale także kardiologów, chirurgów naczyniowych
i kardiochirurgów.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram