Nawet proste techniki pierwszej pomocy mogą mieć ogromne znaczenie dla uratowania wzroku. Poważne obrażenia mogą prowadzić do infekcji, utraty wzroku lub ślepoty. 

Dlaczego pierwsza pomoc dla oczu jest taka ważna?

Pierwsza pomoc, bez względu na to, jak prosta, może przyczynić się do uratowania wzroku. W nagłych przypadkach ważne jest, aby zwrócić się o pomoc medyczną natychmiast po urazie oczu. Poważne obrażenia mogą bowiem doprowadzić do infekcji, utraty wzroku lub ślepoty.

Skorzystanie z niektórych, prostych technik pierwszej pomocy w razie wypadku, może pomóc uratować wzrok:

Krwawienie z oczu: Uraz oka lub głowy, może powodować krwawienie w oku. Jeśli podejrzewasz, że krew pochodzi z wewnątrz lub zbiera się w oku, zakryj oczy czystą chusteczką i zadzwoń po karetkę lub udaj się do najbliższej izby przyjęć. Uważaj, aby nie naciskać na gałkę oczną.

Ekspozycja chemiczna: Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, natychmiast je usuń. Trzymanie ich w twoich oczach może zatrzymać substancję chemiczną na rogówce, powodując niepotrzebne uszkodzenia i ból. Jeśli podejrzewasz, że substancje chemiczne dostały się do oka, natychmiast przemyj je zimną wodą i kontynuuj to przez około 15 minut. Następnie udaj się do lekarza. Musisz znać nazwę substancji chemicznej, która dostała się do twojego oka, lub, jeśli to możliwe, zabrać ze sobą do szpitala opakowanie.

Obiekt w oku: Jeśli masz przedmiot w oku, nie podrażniaj oka, pocierając je. Nie próbuj usuwać samodzielnie obiektów osadzonych w oku. Skorzystaj z pomocy ratownictwa medycznego, udając się do najbliższej izby przyjęć.

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram