Piernikowe Love – Walentynki w Muzeum Toruńskiego Piernika

Motyw piernika i gorącego uczucia pojawia się już w legendzie o Katarzynce, w której Bogumił dla okazania uczucia lepi z ciasta piernikowego dwa serca i obrączki. Historia kończy się szczęśliwie. W wielu opowieściach, a nawet relacjach historycznych, piernik pojawia się jako element podarunku dla ukochanej osoby, istnieją także zapisy dotyczące częstowania pierniczkami podczas wesel w kulturze ludowej. Przyglądając się kształtom i funkcjom piernika, nie można podważyć jego roli, jako podarunku specjalnego, na specjalne okazje tworzonego. A serce to jedno z najbardziej popularnych jego przedstawień. Nawet Katarzynka to przecież, jak mawia legenda, nic innego jak połączone serca.

Warto takiemu motywowi w historii piernika i piernikarstwa przyjrzeć się właśnie 14 lutego. Na Walentynki bowiem, czyli 14 lutego przypada rocznica ślubu Johanna Weese z Dorotheą Schreiber (zawartego w 1763 roku), a 14 lutego 2012 roku powstał Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa – z miłości do Piernika!

Podczas warsztatów piernikowych przez cały dzień (w godzinach 10.00 – 16.00) odbędzie się wypiek pierników w kształcie serc.

godzina 11.30, 13.30, 14.30 Piernikowe Love Story – Podczas zwiedzania grupy oraz osoby indywidualne mogą zatrzymać się w saloniku na pierwszym piętrze, gdzie dowiedzą się o pierniku – podarku zakochanych oraz o romantycznych piernikowych historiach, a także o tym co łączy pierniki z datą 14 lutego.

godzina 12.00 Piernikowe serce dla ukochanego – warsztaty malowania pierników dla par – 1 grupa, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Ceny biletów:

Koszt udziału w warsztatach połączonych ze zwiedzaniem wystawy: 9 zł, 13 zł

Koszt udziału w warsztatach bez zwiedzania wystawy: 6 zł, 8 zł

Zapraszamy!

14.02.2018 r., Muzeum Toruńskiego Piernika, Toruń, Strumykowa 4, (środa) godz. 10:00

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram