Czy wykorzystanie nowoczesnych technologii to dobry pomysł na pracę terapeutyczną z osobami starszymi? Trzy położone w Pieninach domy seniora udowadniają, że zdecydowanie tak. W grudniu placówki wyposażono w interaktywne podłogi służące aktywizacji ruchowej i umysłowej osób starszych. Urządzenia trafiły do domów dziennego pobytu w Niedzicy, Kluszkowcach i Jaworkach w ramach projektu Pienińskie Domy Dziennego Pobytu, przygotowanego przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z gminami Czorsztyn, Łapsze Niżne i Szczawnica.
Głównym powodem realizacji projektu były ograniczenia w dostępie do profesjonalnych usług opiekuńczych, z jakimi spotykały się niesamodzielne osoby starsze, mieszkające we wspomnianych gminach. Celem tej inicjatywy miało być z jednej strony zwiększenie dostępności do usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych i wsparcie dla osób w podeszłym wieku oraz ich opiekunów, z drugiej – aktywizacja osób starszych.
W ramach projektu wyremontowano trzy placówki i przystosowano je do potrzeb seniorów. Równie istotną kwestią było stworzenie dla podopiecznych innowacyjnego programu dostosowanego do nowoczesnych standardów opieki. W założenia takiej terapii odpowiednio wpisała się interaktywna podłoga służąca do aktywizacji oraz rehabilitacji osób starszych.
– W trzech domach łącznie mamy 70 podopiecznych. Są to osoby w przedziale wieku 65 – 93 lata. Stan ich zdrowia, to przekrój stanu osób starszych w tym przedziale wieku. Mamy osoby z demencją, z ograniczeniami po wylewach, mamy osoby ze schorzeniami narządu ruchu i oczywiście mamy także Seniorów z drobnymi dysfunkcjami wynikającymi z ich wieku, a nie choroby – mówi Mariusz Kieczek, ekspert KIGS. – Takie urządzenie jak interaktywna podłoga jest idealnym narzędziem do pobudzenia, tak aktywności fizycznej jak również aktywności intelektualnej seniora. Połączenie tych dwóch elementów pozwala na aktywizację w obszarze poznawczym oraz fizycznym. Nasi Seniorzy z dużym zaciekawieniem przyjęli tę propozycję aktywności – dodaje.
Interaktywna podłoga Funtronic Senior, która trafiła do małopolskich domów opieki to nowatorskie narzędzie terapeutyczne, które zyskało popularność już w niemal 10 000 instytucji na całym świecie. Urządzenie łączy w sobie projektor, komputer i czujnik ruchu, a jego obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna ze względu na to, że steruje się nim za pomocą ruchów ciała i gestów. Interaktywnych aplikacji można używać także na stole, co daje możliwość uczestnictwa wszystkim seniorom, także tym z ograniczoną sprawnością ruchową. Interaktywny projektor wyposażony jest w zestaw aplikacji, quizów i gier ruchowych, które pobudzają do myślenia oraz zachęcają do aktywności fizycznej i współpracy w grupie.
– Specjalnie pod kątem seniorów opracowaliśmy Szmaragdowy Pakiet Gier, który został dostosowany do potrzeb osób starszych. Grafiki są tu większe i bardziej wyraźne, a motoryka spowolniona. Przy powstawaniu gier braliśmy pod uwagę opinie podopiecznych otwockiego „Domu nad Świdrem”, którzy byli jego pierwszymi testerami, jest to więc rozwiązanie już sprawdzone. – mówi Wojciech Muliński, Członek Zarządu Funtronic.
Badania dowodzą, że Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów europejskich. Dane prezentowane przez GUS wskazują, że do 2020 roku osoby w wieku 65+ będą stanowiły 18,9 proc. naszego społeczeństwa, a do 2050 roku wskaźnik ten podniesie się do blisko 33 proc. Niestety wraz ze wzrostem długości życia nie idzie poprawa jego jakości, zwłaszcza w tzw. wieku trzecim i czwartym. Profesjonalne domy opieki, wyposażone w nowoczesny sprzęt służący seniorom mogą odwrócić ten trend sprawiając, że dobrą kondycją będziemy cieszyli się także jesienią życia.
Funtronic to polska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Jest producentem i dystrybutorem interaktywnej podłogi Funtronic Senior – multimedialnego projektora obsługiwanego przy pomocy ruchów ciała. To innowacyjne narzędzie stosowane jest do aktywizacji oraz rehabilitacji osób starszych, cierpiących na choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera. Urządzenie zawiera zestaw multimedialnych ćwiczeń ruchowych, gier i quizów oraz aplikacji rewalidacyjnych, które polepszają kondycję fizyczną i umysłową seniorów, zwiększają ich zdolności poznawcze, motywują do integracji i pracy w grupie. Przeznaczony dla seniorów Pakiet Szmaragdowy aplikacji został opracowany we współpracy ze specjalistami oraz pensjonariuszami „Domu nad Świdrem” w Otwocku. Produkt jest rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera oraz posiada znak jakości OK Senior. Urządzenie można zamówić za pośrednictwem strony funtronic.eu.