Czy wykorzystanie nowoczesnych technologii to dobry pomysł na pracę terapeutyczną z osobami starszymi? Trzy położone w Pieninach domy seniora udowadniają, że zdecydowanie tak. W grudniu placówki wyposażono w interaktywne podłogi służące aktywizacji ruchowej i umysłowej osób starszych. Urządzenia trafiły do domów dziennego pobytu w Niedzicy, Kluszkowcach i Jaworkach w ramach projektu Pienińskie Domy Dziennego Pobytu, przygotowanego przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z gminami Czorsztyn, Łapsze Niżne i Szczawnica.

Głównym powodem realizacji projektu były ograniczenia w dostępie do profesjonalnych usług opiekuńczych, z jakimi spotykały się niesamodzielne osoby starsze, mieszkające we wspomnianych gminach. Celem tej inicjatywy miało być z jednej strony zwiększenie dostępności do usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych i wsparcie dla osób w podeszłym wieku oraz ich opiekunów, z drugiej – aktywizacja osób starszych. 

W ramach projektu wyremontowano trzy placówki i przystosowano je do potrzeb seniorów. Równie istotną kwestią było stworzenie dla podopiecznych innowacyjnego programu dostosowanego do nowoczesnych standardów opieki. W założenia takiej terapii odpowiednio wpisała się interaktywna podłoga służąca do aktywizacji oraz rehabilitacji osób starszych.

W trzech domach łącznie mamy 70 podopiecznych. Są to osoby w przedziale wieku 65 – 93 lata. Stan ich zdrowia, to przekrój stanu osób starszych w tym przedziale wieku. Mamy osoby z demencją, z ograniczeniami po wylewach, mamy osoby ze schorzeniami narządu ruchu i oczywiście mamy także Seniorów z drobnymi dysfunkcjami wynikającymi z ich wieku, a nie choroby – mówi Mariusz Kieczek, ekspert KIGS. – Takie urządzenie jak interaktywna podłoga jest idealnym narzędziem do pobudzenia, tak aktywności fizycznej jak również aktywności intelektualnej seniora. Połączenie tych dwóch elementów pozwala na aktywizację w obszarze poznawczym oraz fizycznym. Nasi Seniorzy z dużym zaciekawieniem przyjęli tę propozycję aktywności – dodaje.

Interaktywna podłoga Funtronic Senior, która trafiła do małopolskich domów opieki to nowatorskie narzędzie terapeutyczne, które zyskało popularność już w niemal 10 000 instytucji na całym świecie. Urządzenie łączy w sobie projektor, komputer i czujnik ruchu, a jego obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna ze względu na to, że steruje się nim za pomocą ruchów ciała i gestów. Interaktywnych aplikacji można używać także na stole, co daje możliwość uczestnictwa wszystkim seniorom, także tym z ograniczoną sprawnością ruchową. Interaktywny projektor wyposażony jest w zestaw aplikacji, quizów i gier ruchowych, które pobudzają do myślenia oraz zachęcają do aktywności fizycznej i współpracy w grupie.

Specjalnie pod kątem seniorów opracowaliśmy Szmaragdowy Pakiet Gier, który został dostosowany do potrzeb osób starszych. Grafiki są tu większe i bardziej wyraźne, a motoryka spowolniona. Przy powstawaniu gier braliśmy pod uwagę opinie podopiecznych otwockiego „Domu nad Świdrem”, którzy byli jego pierwszymi testerami, jest to więc rozwiązanie już sprawdzone. – mówi Wojciech Muliński, Członek Zarządu Funtronic.

Badania dowodzą, że Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów europejskich. Dane prezentowane przez GUS wskazują, że do 2020 roku osoby w wieku 65+ będą stanowiły 18,9 proc. naszego społeczeństwa, a do 2050 roku wskaźnik ten podniesie się do blisko 33 proc. Niestety wraz ze wzrostem długości życia nie idzie poprawa jego jakości, zwłaszcza w tzw. wieku trzecim i czwartym. Profesjonalne domy opieki, wyposażone w nowoczesny sprzęt służący seniorom mogą odwrócić ten trend sprawiając, że dobrą kondycją będziemy cieszyli się także jesienią życia. 

Funtronic to polska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Jest producentem i dystrybutorem interaktywnej podłogi Funtronic Senior – multimedialnego projektora obsługiwanego przy pomocy ruchów ciała. To innowacyjne narzędzie stosowane jest do aktywizacji oraz rehabilitacji osób starszych, cierpiących na choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera. Urządzenie zawiera zestaw multimedialnych ćwiczeń ruchowych, gier i quizów oraz aplikacji rewalidacyjnych, które polepszają kondycję fizyczną i umysłową seniorów, zwiększają ich zdolności poznawcze, motywują do integracji i pracy w grupie. Przeznaczony dla seniorów Pakiet Szmaragdowy aplikacji został opracowany we współpracy ze specjalistami oraz pensjonariuszami „Domu nad Świdrem” w Otwocku. Produkt jest rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera oraz posiada znak jakości OK Senior. Urządzenie można zamówić za pośrednictwem strony funtronic.eu.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram