W całym kraju jest ich niemal 240 tys. Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Podczas pandemii COVID-19 stanęły również do walki z koronawirusem razem z innymi pracownikami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie jednak w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?

W rankingu CBOS traktującym o najbardziej poważanych zawodach, pielęgniarka znajduje się na podium, zajmując drugie miejsce z 89% deklaracji dużego szacunku. Jednak, paradoksalnie, ten zawód w Polsce kojarzy się z niską płacą, brakiem możliwości rozwoju zawodowego i wypaleniem. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych: ponad 60% pielęgniarek po 12 godzinnym dyżurze idzie do drugiej pracy.

Mimo tego, badania przeprowadzone wśród pielęgniarek wskazują, że nie żałują one wyboru tak ciężkiego zawodu. Podkreślają, że jest to praca, która potrafi dawać dużo satysfakcji. Równocześnie wskazują na wiele czynników wpływających na spadek zadowolenia, który obserwują z czasem. Najczęstsze z nich, to nadmiar obowiązków oraz zła organizacja stanowiska pracy. Czynnikiem, który sprawia, że badane pielęgniarki szukają pracy w kolejnych jednostkach ochrony zdrowia jest zbyt niskie wynagrodzenie w podstawowej placówce, w której są zatrudnione.

Czy jedynym sposobem na uniknięcie ekstremalnych warunków pracy jest wyjazd za granicę? Dostrzegając problemy związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki w Polsce, wielu pracodawców podejmuje działania zmierzające do poprawy warunków pracy i płacy w tym niezwykle wymagającym zawodzie.

Co roku w Polsce na rynek pracy wchodzi ok. 5 tys. nowych pielęgniarek i pielęgniarzy. To zwykle osoby młode, pełne optymizmu i zapału do pracy. W Grupie American Heart of Poland chcemy tworzyć środowisko pracy przyjazne naszym pielęgniarkom poprzez oferowanie rynkowych warunków wynagrodzeń i dbanie o przyjazne środowisko w miejscu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia proponujemy przejrzystą ścieżkę rozwoju zawodowego, a ponadto możliwość pracy przy ciekawych projektach badawczych, które mają realny wpływ na poprawę jakości leczenia schorzeń serca i naczyń – komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu Grupy American Heart of Poland

W Grupie American Heart of Poland pielęgniarki mogą aktualnie aplikować do pracy w miejscowościach takich jak: Drawsko Pomorskie, Suwałki, Augustów, Mielec, Kędzierzyn Koźle, Zgierz, Bełchatów, Bielsko-Biała, Ustroń, Nysa, Tychy czy Dąbrowa Górnicza. Poza rynkowym wynagrodzeniem i atrakcyjnymi warunkami pracy (stabilna forma zatrudnienia, dobrze wyposażone stanowiska pracy w ośrodkach z nowoczesną infrastrukturą), praca w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca daje również ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Pielęgniarki pracują przy ciekawych projektach badawczych, regularnie uczestniczą w szkoleniach i biorą udział w konferencjach branżowych.

Aktualne oferty pracy są dostępne pod linkiem: https://ahop.pl/kariera/praca-w-ahp/oferty-pracy-dla-kadry-medycznej/

Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. W sieci oddziałów szpitalnych PAKS leczeni są pacjenci z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego (w tym z ostrym zawałem serca), miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia i wadami serca. Placówki współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego. Podmioty działające w ramach AHP świadczą kompleksową opiekę w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego: od prewencji i profilaktyki po leczenie i rehabilitację umożliwiającą pacjentowi powrót do pełnej aktywności. Na co dzień pracuje w nich ponad 300 wybitnych kardiologów, kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych. Świadczenia realizowane w Grupie American Heart of Poland wyróżniają się wysokim stopniem innowacyjności, m.in. stosowane są zabiegi planowe na bazie jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy wszystkich naczyń.

W 2012 roku w ramach Grupy AHP uruchomiono Centrum Badawczo Rozwojowe (CBR) AHP, które jest unikatowym w skali kraju centrum badań przedklinicznych i klinicznych. Korzystając z wysoko wykwalifikowanej kadry i wsparcia najnowocześniejszej aparatury CBR prowadzi badania oraz zaawansowane programy szkoleniowe, a także staże naukowe dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Zespół CBR tworzą wybitni kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, patomorfolodzy
i biotechnolodzy. Centrum współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi oraz przedsiębiorstwami na całym świecie. Świadczy także usługi szkoleniowe oraz prowadzi programy stażowe, również w renomowanych ośrodkach zagranicznych.

W ramach AHP działają takie marki, jak: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS), Uzdrowisko Ustroń, Nafis S.A., I-Kar Sp. z o.o. oraz Centrum Kardiologii Józefów.   

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram