Naukowcy z University of Labforho w Anglii odkryli, że otyłość przyczynia się do zmniejszenia objętości mózgu, co z kolei może powodować demencję i inne związane z wiekiem choroby neurodegeneracyjne. Eksperci opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie „Neurology”.

Badacze przeanalizowali dane z badania z udziałem 9652 osób, których średnia wieku wynosiła 55 lat. Uwzględniono czynniki takie jak: wskaźnik masy ciała, stosunek objętości talii do bioder i całkowita masa tkanki tłuszczowej. Uczestnicy przeszli również funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu. Prawie jeden na pięciu ochotników cierpiał z powodu nadwagi.

Okazało się, że wzrost wskaźnika masy ciała i stosunku objętości talii do bioder, jest związany ze zmniejszeniem objętości istoty szarej tworzonej przez ciała neuronów i komórek glejowych. Stwierdzono również, że nadwadze towarzyszyły zmiany objętości w wielu częściach mózgu, jak jądro ogoniaste i jądro półleżące. Nie stwierdzono korelacji między otyłością a istnieniem istoty białej składającej się z pęczków aksonów.

Wiadomo, że zmniejszenie objętości mózgu jest związane z upośledzeniem pamięci i wysokim ryzykiem otępienia oraz innych chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy nie wiedzą jednak, w jaki sposób otyłość przyczynia się do zmian w mózgu, ale zakłada się, że jest w to w jakiś sposób zaangażowany układ krwionośny. Jednak możliwe jest również, że utrata istoty szarej sama w sobie komplikuje walkę z otyłością.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram