Nasze wewnętrzne uszy to złożony układ półokrągłych rurek wypełnionych płynem i zakończeniami nerwowymi. Jednym z głównych składników systemu słuchowego są komórki rzęsate, które są odpowiedzialne za wykrywanie dźwięku, przekładanie go na sygnały elektryczne i przekazywanie go do mózgu w celu interpretacji.

Badania wskazują, że zdrowy przepływ krwi i tlen, przyczyniają się do zdrowia tych komórek rzęsatych. Ponieważ otyłość wywiera ogromny nacisk na ściany naczyń włosowatych, zmagają się one z trudnościami w wydajnym transportowaniu tlenu do komórek rzęsatych. Po uszkodzeniu tych komórek, nie można ich zregenerować, a utrata słuchu jest trwała.

Ponieważ nadwaga utrudnia sercu pompowanie krwi w całym organizmie, otyłość może również przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi. Oprócz zwiększonego ryzyka udaru, wysokie ciśnienie krwi zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia ubytku słuchu oraz może powodować szumy uszne lub dzwonienie w uszach.

Nadwaga nie jest twoim sprzymierzeńcem

Oczywiście, zdrowie słuchu jest tylko jednym z wielu powodów do utrzymania zdrowej wagi. Wszyscy wiemy, że nadmierna ilość tkanki tłuszczowej obciąża nasze serce i jest szkodliwa dla naszego układu krążenia. Ale nadwaga naraża nas również na ryzyko rozwoju cukrzycy – najczęściej cukrzycy typu 2 – która jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu. Badania wykazały, że osoby z cukrzycą są ponad dwukrotnie bardziej narażone na ubytek słuchu niż osoby, które na nią nie chorują.

Zadbaj o swój słuch

Aby zdiagnozować problemy ze słuchem i sposób działania w przypadku konkretnego pacjenta, warto zacząć od podstawowego badania słuchu. Bezpłatną diagnostykę oferuje m.in. Amplifon, którego salony znajdują się w wielu miastach w Polsce.

Umów się wizytę online.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram