Informacja prasowa

 

Rusza najbardziej innowacyjne w Polsce Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii

w nałęczowskich „Werandkach”

 

Ponad dwudziestoletnia praktyka rehabilitacyjna i fizjoterapeutyczna obiektu „Werandki” w Uzdrowisku Nałęczów nie raz dowiodła niezwykłej skuteczności. Teraz Uzdrowisko idzie o krok dalej, sprawiając, że obiekt – po gruntowym remoncie – stanie się najnowocześniejszym centrum rehabilitacyjnym po wschodniej stronie Polski. Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” zostanie oficjalnie ponownie otwarte dla kuracjuszy już 24 maja br., i będzie kompleksowo obsługiwało cztery obszary rehabilitacji medycznej: Strefę Kardiologii, Strefę Ortopedii, Strefę Treningu oraz Strefę Diagnostyki.

 

Innowacyjność w Uzdrowisku Nałęczów

 

Głównym celem działalności Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” będzie organizacja komercyjnych turnusów rehabilitacyjnych, a jej uzupełnienie stanowić będzie rehabilitacja doraźna oraz organizacja profesjonalnych i kompleksowych badań wydolnościowych oraz wytrzymałościowych dla pacjentów poza turnusami.

Niespotykana w tej części Polski innowacyjność technologii usprawniania pracy układu krążenia oraz rehabilitacji narządu ruchu i najnowocześniejszy sprzęt medyczny to niezwykła szansa dla pacjentów na powrót do zdrowia i sprawności pod czujnym okiem wysoko wykwalikowanej kadry specjalistów.

 

 – Nasze Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” to nowość na Lubelszczyźnie. Przeszło 200 lat w Nałęczowie leczono głównie osoby po incydentach kardiologicznych, a działalność Uzdrowiska Nałęczów, skupiała się na pacjentach finansowanych przez NFZ lub ZUS. Dzisiaj natomiast wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów z całej Polski, potrzebom w leczeniu chorób cywilizacyjnych oraz stale rosnącej świadomości znaczenia profilaktyki zdrowotnej. Stąd też idea rozszerzenia dotychczasowej działalności kardiologicznej i stworzenia Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii na bazie posiadanej infrastruktury – dawnego Zakładu Przyrodoleczniczego „Werandki”, które jestem przekonany, w niedalekiej przyszłości stanie się wyróżnikiem Uzdrowiska Nałęczów na tle innych ośrodków uzdrowiskowych w Polsce i w Europie – mówi Piotr Marczyk, Prezes Zarządu Uzdrowiska Nałęczów.

 

Cztery filary Centrum „Werandki”

 

Strefa Kardiologii

 

To jeden z filarów Centrum „Werandki”. Strefa przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, u których występują czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz zagrożonych rozwojem chorób sercowo-naczyniowych. Najczęściej są to osoby prowadzący siedzący tryb życia, pracujący w przewlekłym stresie, osoby z nadwagą i otyłością, chorobą nadciśnieniową, nałogowi palacze oraz osoby z zaburzeniami lipidowymi – wysokim poziomem cholesterolu, chorzy na cukrzycę, leczeni dietą lub lekami doustnymi, a także osoby po interwencjach na tętnicach wieńcowych. Planowana diagnostyka i rehabilitacja obejmować będzie m.in. próby wysiłkowe, a także indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutów treningi wraz z dostosowanymi do możliwości pacjenta urządzeniami.

Strefa Ortopedii

 Strefa dedykowana jest osobom w każdym wieku, które mają problemy z narządem ruchu. Poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń na innowacyjnych urządzeniach, możliwa jest rehabilitacja w przypadkach urazów kręgosłupa (m.in. zmian zwyrodnieniowych, bóli, dyskopatii szyjnej i lędźwiowej, rehabilitacja pooperacyjnej), barku (m.in. zespołu zamrożonego barku-PHS, chorób zwyrodnieniowych,), łokcia (m.in. urazów stawu łokciowego „łokcia tenisisty” i „golfisty”, ucisków na nerw łokciowy w tzw. „kanale łokciowym”), ręki (m.in. bólu nadgarstka i ręki  – zespół cieśni nadgarstka, przykurczu  Dupuytrena), biodra (m.in. zmian zwyrodnieniowych, zmian po kontuzjach – entezopatie, przerwania, rehabilitacji pooperacyjnej), kolana (m.in. chorób i urazów na tle zmian zwyrodnieniowych, po urazach i kontuzjach – naderwania, naciągnięcia mięśni), stawu skokowego (m.in. chorób i urazów stawu skokowego, rehabilitacji pooperacyjnej).

Strefa Treningu

Dla tych, którzy chcą usprawnić swoją aktywność fizyczną, zarówno w stopniu amatorskim, jak i zawodowym przeznaczona jest Strefa Treningu. To idealne miejsce dla każdego, począwszy od wyczynowych sportowców, przez początkujących amatorów, aż po osoby starsze, czy też osoby z nadwagą.

Korzystający ze Strefy Treningu mogą nie tylko zadbać o lepszy wynik sportowy, ale również o profilaktykę urazów, zmniejszyć masę ciała lub po prostu, poprawić jakość i komfort wykonywania codziennych czynności. Niezależnie od oczekiwań, podstawą będzie indywidualnie dobrany trening, ułożony na podstawie przeprowadzanej wstępnie oceny funkcjonalnej.

 

Strefa Diagnostyki

 Tu pacjent dokona niezbędnych badań diagnostycznych takich, jak np. badanie wydolności, dzięki któremu można uzyskać bezpośredni pomiar maksymalnego minutowego poboru tlenu, maksymalnego minutowego tętna, maksymalnej minutowej wentylacji płuc. Będzie można także przeprowadzić próbę wysiłkową, która polega na ocenie wydolności fizycznej organizmu. Podczas wykonywania próby wysiłkowej przeprowadza się badanie EKG oraz kontrolę ciśnienia krwi u pacjenta poddawanego wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu. Dzięki temu, możliwa jest ocena wydolności układu krążenia. Badanie siły mięśniowej pomoże z kolei ocenić trening nerwowo-mięśniowy, z możliwością pełnej archiwizacji i eksportu danych do analizy statystycznej

 

Kardiologia w parze z narządem ruchu

 To, co wyróżnia Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” na tle podobnych ośrodków, to innowacyjny sposób usprawniania pracy układu krążenia. Połączenie rehabilitacji kardiologicznej i narządu ruchu możliwe jest, dzięki zastosowaniu treningów z wykorzystaniem systemów pochodzących od różnych producentów oraz systemu monitoringu treningów prowadzonych na zewnątrz, przy użyciu kamizelek z GPS. Pozyskiwane w ten sposób wyniki pacjentów, przechowywane będą w jednej, spójnej bazie danych, do której pełny dostęp  będzie miał personel Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”. To z kolei usprawni jego pracę i przyspieszy reakcję na zachodzące zmiany w organizmach pacjentów.

 

 – Innowacyjny sposób usprawniania pracy układu krążenia, łączący dwa rodzaje terapii, przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii i sprzętu, jest bardziej skuteczny i bezpieczniejszy, od tradycyjnych form rehabilitacji, stosowanych dotychczas w kardiologii. Zaawansowana technologia, pozwala bowiem na kompleksowe podejście do pacjentów kardiologicznych, obiektywizację wyników usprawniania oraz monitorowaną na każdym etapie rehabilitację – dodaje Marcin Trębowicz, kierownik Działu Fizjoterapii, w tym  Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”.  – To jedyne w tej części Polski Centrum Diagnostyki i Rehabilitacji, które posiada taką technologię i sprzęt.

 

Niespotykana w tej części Polski innowacyjność proponowanej technologii usprawniania pracy układu krążenia oraz rehabilitacji narządu ruchu i najnowocześniejszy sprzęt medyczny, które oferuje Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”, to dopiero początek rozwijania tej gałęzi rehabilitacji w Uzdrowisku Nałęczów. Prowadzone są również dalsze prace, które pozwolą na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie posiadanych w obiekcie „Werandki” możliwości rehabilitacji i prowadzonych treningów.

Partnerem projektu „Werandki” jest firma PHU Technomex, która zajmuje się kompleksowym wyposażaniem szpitali, sanatoriów, ośrodków rehabilitacyjnych oraz prywatnych gabinetów terapeutycznych. Doświadczenie Technomexu w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie rehabilitacji w relacji z doświadczeniem i profesjonalizmem Uzdrowiska Nałęczów w zakresie leczenia uzdrowiskowego zaowocowało powstaniem Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”.

Źródło : Martis Consulting

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram