Spędzanie dużej ilości czasu na oglądaniu telewizji, zwiększa ryzyko zakrzepicy żylnej. Wniosek ten wysnuli naukowcy z University of Minnesota w Stanach Zjednoczonych.

Lekarze przez 24 lata śledzili zdrowie 15 tys. Amerykanów w wieku 45-64 lat, regularnie przeprowadzając ankietę na temat stanu ich zdrowia i stylu życia. W tym czasie odnotowano 691 przypadków zakrzepicy żylnej.

Okazało się, że ci, którzy regularnie spędzali znaczną ilość czasu na oglądaniu telewizji, cierpieli na tę dolegliwość 1,7 razy częściej. Zwiększone ryzyko zakrzepicy utrzymywało się u uczestników o takiej samej wadze i objętości wysiłku fizycznego.

Wyniki te pokazują, że nawet ci, którzy regularnie ćwiczą, nie powinni lekceważyć potencjalnego uszkodzenia związanego z długim siedzeniem, na przykład podczas oglądania telewizji – mówi współautor badania, Yasuhiko Kubota.

Zakrzepica żylna polega na tworzeniu się skrzepów krwi w żyłach. Najczęściej proces ten wpływa na naczynia na nogach. Choroba może powodować zablokowanie tętnicy płucnej, co w przypadku braku leczenia, prowadzi do śmierci.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram