paper-2655579_1920

Ogarnij bibeloty


 

Sentymentalizm jest wrogiem porządku. Suszone kwiatki, nadmorskie kamyki, pożółkłe bilety do kina, pocztówki z lat 80. – to rzeczy, które nigdy nie mogą znaleźć swojego miejsca.

I choć powtarzamy sobie, że nigdy więcej nie przywieziemy z Sopotu muszelki, to i tak po kolejnych wakacjach zbiór bibelotów powiększy nam się o kolejną figurkę delfina, a nasze dziecko po wycieczce w góry uszczęśliwi nas obowiązkową ciupagą. Zamiast z tym walczyć, spróbuj opanować pamiątkowy chaos w sposób pomysłowy, ekonomiczny i higieniczny zarazem. Są na to sposoby.

Doskonałą propozycją na utrzymanie bibelotów w porządku są słoje z pamiątkami. Do wykonania tej nietypowej ekspozycji potrzebny będzie spory słój lub butelka z przezroczystego szkła. A dalej – wedle uznania. Na ściance uroczo wyglądać będzie stare zdjęcie z wakacji albo pocztówka, dno wyściełaj piaskiem albo drobnymi kamyczkami, a w środku umieść kłosy zboża, płatki róż, małe figurki, brelok do kluczy, pamiątkową zapalniczkę lub jakiekolwiek inne całkowicie bezużyteczne rzeczy, których jednak nigdy nie wyrzucisz.

Największą grupę pamiątek, z którymi nie wiadomo, co zrobić, stanowią papiery – zdjęcia, listy, przewodniki, plany miast czy bilety do muzeów. Wyeksponujesz ładnie wszystkie cenne dla Ciebie dokumenty dzięki dużej ramce na zdjęcia albo antyramie. Za tło doskonale posłużą stare mapy, na których przykleić możesz wszystkie związane z ważnymi dla Ciebie miejscami pamiątki. Jeszcze bardziej praktycznym pomysłem na pozbycie się papierowych pamiątek jest własnoręczne wykonanie unikalnej tacy śniadaniowej, która nosić będzie wspomnienia naszych podróży. Do jej wykonania potrzebna będzie taca z przezroczystego szkła, biały papier, klej do decoupage’u i nożyczki. Oraz oczywiście pamiątki – broszury turystyczne, wizytówki, paragony, wstążki – słowem, wszystko, co budzi w was jakieś wspomnienia. Najpierw z papieru wyciąć należy kształt, który będzie idealnie pasował do dna tacy. Następnie na tym tle z przygotowanych wcześniej materiałów, komponujemy kolaż. Ponieważ wyklejanka będzie miała swoją grubość, warto wykonać jej kolorowe ksero i dopiero kopię, za pomocą specjalnego kleju, przykleić na dnie tacy. Od razu aż chce się zjeść sobotnie śniadanie w łóżku.

Jeśli dysponujecie papierem do naprasowanek, możecie zabłysnąć kreatywnością i na podobnej zasadzie własnoręcznie wykonać pamiątkowy fartuszek, poduszkę albo ręczniczek do naczyń. Żeby to zrobić, będziecie musieli wykonać skan swojej kompozycji, a następnie wydrukować go na specjalnym papierze. Pamiętać należy o odwróceniu swojego oryginalnego skanu przed wydrukiem, żeby uniknąć efektu lustrzanego odbicia. Następnie swój wydrukowany już wzór należy dokładnie wyciąć z tła, przyłożyć do tkaniny i przeprasować na sucho. Kiedy materiał wystygnie, można delikatnie zdjąć górną warstwę, pozostawiając gotowy nadruk. Jeśli macie zwyczaj zbierania menu lub ulotek z knajpek, gdzie mieliście okazję jeść, to świetnym pomysłem jest nadrukowanie ich zgodnie z tymi instrukcjami na ręczniczkach kuchennych. Nudna pamiątka przyczyni się do stworzenia designerskiego dodatku w kuchni, nudny ręczniczek – pozwoli ci wciąż oglądać piękne chwile z przeszłości. W końcu, o co innego chodzi w tej naszej miłości do pamiątek?

I did move mine through spelling at type my essay their own pace, which was quicker than a book a year
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram