Portugalscy naukowcy po raz pierwszy wykazali, że śmierć komórek nerwowych w chorobie Alzheimera, jest po części reakcją obronną organizmu na rosnącą liczbę nieprawidłowo funkcjonujących neuronów. Ten sam mechanizm pozwala mózgowi zwalczyć starzenie się, przedłużając jego normalne funkcjonowanie. 

Eksperci zbadali genetycznie zmodyfikowane muchy, które były zwierzęcym odpowiednikiem modelu choroby Alzheimera.

W komórkach mózgu wytwarzane są białka beta-amyloidowe, które, jak się uważa, odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby neurodegeneracyjnej. U ludzi beta-amyloidy tworzą blaszki, które powodują śmierć komórki. U much obserwowane są objawy podobne do objawów otępienia u ludzi, w tym utrata pamięci długotrwałej, problemy z koordynacją ruchową i przyspieszone starzenie tkanki nerwowej – mówią badacze.

Naukowcy sprawdzili, czy same neurony umierają z powodu obecności zdrowszych komórek. Odkryli, że istnieje „kontrola jakości” komórek, która pozwala na przetrwanie bardziej stabilnych neuronów. Usuwanie złych komórek jest naturalną metodą samoodnowy ciała, która hamuje proces starzenia się. W tym przypadku, podobna śmierć komórki, może przeciwdziałać progresji demencji.

Okazało się, że gdy zablokowano śmierć neuronów, owady szybko rozwinęły objawy choroby Alzheimera, a muchy zmarły wcześniej. Przeciwnie, przyspieszenie mechanizmu „kontroli jakości”, doprowadziło do przywrócenia funkcji poznawczych mózgu, w tym pamięci i uczenia się.

Zdaniem naukowców, wyniki ich pracy mogą w przyszłości pomóc opracować nowe metody leczenia chorób neurodegeneracyjnych.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram