Neurobiolodzy z Uniwersytetu Rockefellera (Nowy Jork) zidentyfikowali grupę neuronów w mózgu, które są wrażliwe na nikotynę i biorą udział w tworzeniu uzależnienia od tej substancji. Tłumienie aktywności tych komórek prowadzi do zmniejszenia uzależnienia od nikotyny – pisze Science Alert.

W badaniu wykorzystano myszy, które były narażone na nikotynę rozpuszczoną w wodzie pitnej. Z uzależnieniem od tej substancji związane są dwa obszary mózgu. W neuronach tych struktur są wbudowane receptory białkowe, które wiążą się z nikotyną, gdy wejdzie ona do mózgu przez krwiobieg. Okazało się, że chroniczne działanie nikotyny w jądrze międzyprzedsionkowym. aktywuje akumulację określonych neuronów.

Po wystawieniu na działanie alkaloidu roślinnego, jeden z tych regionów wysyła sygnał do jądra, co powoduje, że to ostatnie zmniejsza uczucie przyjemności z nikotyny i ogranicza jej konsumpcję. Jednakże, tworząc zależność, komórki jądra, zwane Amigo1, uwalniają szereg neurotransmiterów, które tłumią sygnał pochodzący z komórki. Wyłączenie Amigo1 tłumi przyłączanie alkaloidów.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram