Spożywanie napojów energetycznych może prowadzić do zapalenia wątroby. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „BMJ Case Reports”, lekarze opisali przypadek 50-letniego mężczyzny, który trafił do szpitala z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, które powstały w wyniku codziennego picia czterech do pięciu energetyków.

Po tym, jak pacjent zaczął pić napoje stymulujące, jego stan zdrowia pogorszył się, stracił apetyt i zaczął cierpieć z powodu bólu brzucha. Początkowo myślał, że ma grypę, ale był zaniepokojony, gdy zauważył, że jego mocz stał się ciemny, a jego skóra zrobiła się żółta. Używał stymulujących napojów do walki ze zmęczeniem.

Testy laboratoryjne wykazały wysokie stężenie enzymów wątrobowych, co wskazuje na uszkodzenie wątroby. Biopsja wątroby wykazała ciężkie zapalenie tego organu. Ten stan mógł być spowodowany nadmiernym stosowaniem napojów energetycznych zawierających kwas nikotynowy.

Według lekarzy, ponieważ rynek napojów energetycznych stale się rozwija, konsumenci muszą być świadomi potencjalnych zagrożeń płynących z ich spożywania.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram