Wielu starszych ludzi ma za sobą trudne doświadczenia, jak np. śmierć partnera lub rozstanie. Nierzadko po latach długoletniego związku, muszą zacząć sobie sami radzić z samotnością, która właśnie teraz, na emeryturze, zaczyna być bardziej dotkliwa.

Po pewnym czasie niektórzy uświadamiają sobie, że potrzebują nowego związku, jednak nie jest to takie proste, jak w czasach młodości, kiedy nie czuło się na sobie tylu krytycznych spojrzeń dzieci, wnuków, znajomych, rodziny… Na emeryturze, nawet jeśli spotka się kogoś, kto staje się bardzo ważny, często powstają obawy przed ośmieszeniem w oczach najbliższych. Możliwe jest, że barierą do zapoznania kogoś nowego, staje się opinia dzieci i wnuków. Często zdarza się, że młodsze pokolenie, zmusza do podporządkowania się do ich wyobrażenia przeżywania starości. Może to być wyjątkową pułapką, zwłaszcza w sytuacji uzależnienia finansowego od dzieci. W wielu przypadkach to właśnie dorosłe dzieci stają się strażnikami moralności swoich rodziców, uzurpując sobie prawo do decydowania o tym, jak ma wyglądać ich życie.

Nie pozwól sobie na to, masz prawo do bycia szczęśliwym, nikt nie powinien narzucać ci swoich racji. Aby móc się zaangażować w nowy związek, zastanów się czy jesteś na to gotowy i czy masz pewność czy to odpowiedni moment na rozpoczęcie nowego etapu w twoim życiu. Przemyśl także, czego oczekujesz od drugiej osoby i co chciałbyś jej zaoferować. Nowa miłość może budzić wiele obaw, a także często poczucie winy wobec dzieci i zmarłego współmałżonka. Nie śpiesz się, rozpoznaj swoje uczucia, zaakceptuj je, poznaj dobrze nowego partnera, by móc w pełni cieszyć się jego obecnością, bez obwiniania i poczucia braku lojalności wobec poprzedniego partnera. Jeśli planujecie wspólną przyszłość, rozmawiajcie otwarcie o trudnych sprawach, ustalcie jak będą wyglądały wasze wspólne finanse, jakie planujecie zrobić zapisy w testamencie, czy będziecie po sobie dziedziczyć. Pomoże to uniknąć nieporozumień w związku oraz może nawet konfliktów z dorosłymi dziećmi.

Randkować można w każdym wieku, nawet jeśli spotkania nie przerodzą się poważny związek, to miło jest poczuć się atrakcyjnym i młodym, dlatego ciesz się chwilą adoruj i bądź adorowanym.

Dzieci na pewno będą chciały poznać ważną dla ciebie osobę i spróbują ją zaakceptować, nawiązać nić porozumienia, tak, jak musieliście to robić wy, poznając wybranków dzieci. Cała ta sytuacja wymaga od wszystkich zainteresowanych sporo taktu i dobrej woli.

Jeśli chodzi o związki z młodszymi partnerami, wbrew powszechnej opinii, ma to wiele dobrych stron. Oboje macie sobie wiele do zaoferowania – od poczucia bezpieczeństwa, po szaloną zabawę. Nawet jeśli ma to być przelotny romans, dlaczego masz rezygnować z przyjemności?

Wspomnienia są ważne i warto je pielęgnować, ale jednocześnie, nie można zamykać się na to, co niesie teraźniejszość.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram