Naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy) stwierdzili, że ludzie cierpiący z powodu niedostatecznej ilości snu, częściej spożywają niezdrowe jedzenie i mają nadwagę. 

Badaniem objęto 32 osoby w wieku 19-33 lata. Wśród ochotników przeprowadzono dwie sesje czynnościowego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Wieczorem, przed skanowaniem mózgu, uczestnicy zjedli posiłek i albo poszli do domu spać, albo spędzili bezsenną noc w laboratorium. Następnego ranka eksperci oceniali apetyt wolontariuszy, którzy wzięli udział w specjalnej aukcji, podczas której targowali się o możliwość zdobycia żywności lub rzeczy niejadalnych.

Początkowo uczestnicy oszacowali maksymalną kwotę, jaką byli gotowi zapłacić za konkretną żywność lub rzecz. Podczas badania ochotnikom pokazano obraz obiektu (jadalnego lub niejadalnego), który musieli wybrać lub odrzucić na dwie sekundy. Uczestnicy wskazywali średni koszt przedmiotu, obliczony na podstawie cen oferowanych przez wszystkich wolontariuszy. Po zeskanowaniu, otrzymali produkt po niższej cenie, jeśli oferowana cena była wyższa niż losowo wygenerowana przez komputer.

Okazało się, że utrata snu zwiększa subiektywną wartość jedzenia w porównaniu z rzeczami niejadalnymi. Jednocześnie, wykryto zwiększoną aktywność w ciele migdałowatym, odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji. Według naukowców, oznacza to zwiększone ryzyko przejadania się i otyłości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram