To bardzo ważne wyniki badań w momencie gdy trwa ogólnoświatowa walka z wirusem, a informacji fałszywych lub niezgodnych z rzeczywistością mamy bardzo wiele.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego poinformowali dzisiaj, że ryzyko rzadkiego krzepnięcia krwi znanego jako zakrzepica żył mózgowych (CVT) po zakażeniu COVID-19 jest około 100 razy większe niż normalnie, kilkakrotnie wyższe niż po szczepieniu lub po grypie.

Badania przeprowadził Wydział Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego i NIHR Oxford Health Biomedical Research Center. Badania były prowadzone pod kierownictwem profesora Paula Harrisona i dr Maxime’a Taqueta.
Badania polegały na zliczeniu przypadków CVT zdiagnozowanych w ciągu dwóch tygodni po rozpoznaniu COVID-19 lub po pierwszym dawka szczepionki. Następnie dane zostały porównane z obliczonymi częstościami CVT po grypie oraz poziomem tła w populacji ogólnej.

Z danych wynika, że CVT występuje częściej po COVID-19 niż w którejkolwiek z grup porównawczych, a 30% tych przypadków występuje w wieku poniżej 30 lat. W porównaniu z obecnymi szczepionkami COVID-19 to ryzyko jest od 8 do 10 razy wyższe, a w porównaniu z wartością wyjściową około 100 razy większe.

Jednak wszystkie porównania należy interpretować ostrożnie, ponieważ dane wciąż są gromadzone.
W podsumowaniu można przeczytać „Doszliśmy do dwóch ważnych wniosków. Po pierwsze, COVID-19 znacznie zwiększa ryzyko CVT, dodając do listy problemów z krzepnięciem krwi, które powoduje ta infekcja. Po drugie, ryzyko COVID-19 jest wyższe niż obserwujemy w przypadku obecnych szczepionek, nawet dla osób poniżej 30 roku życia; coś, co należy wziąć pod uwagę, rozważając równowagę między ryzykiem a korzyściami ze szczepień ”.

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram