Chcąc spowolnić proces starzenia, konieczne jest „rozłączenie” białka TXNIP. Wniosek ten wyciągnęli naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu.

Jak odkrył zespół badawczy, TXNIP kontroluje długość życia ludzi i zwierząt, a jego nadmiar przyspiesza proces starzenia. Białko to może zaburzyć równowagę reaktywnych form tlenu (ROS). Zwiększenie ich liczby prowadzi do starzenia się organizmu. ROS odgrywają również ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego. TXNIP blokuje enzym TRX-1, który może neutralizować nadmiar ROS.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy ilość TXNIP wzrasta w organizmie podczas procesu starzenia. Aby to zrobić, porównali limfocyty T u ochotników starszych niż 55 lat z indeksami pacjentów w wieku od 20 do 25 lat. Okazało się, że komórki osób starszych produkują znacznie więcej TXNIP. Podobne wnioski uzyskano po analizie innych komórek i tkanek organizmu ludzkiego, a także po badaniu z udziałem muszek owocowych.

Muszki, które produkowały więcej TXNIP, żyły znacznie krócej, podczas gdy owady z mniejszą ilością TXNIP, żyły dłużej – wyjaśniła jedna z autorek pracy, Tina Oberraker.

Według ekspertów, badanie to potwierdziło, że TXNIP jest kluczowym regulatorem procesu starzenia się.

Naukowcy znaleźli już setki genów, które w jakiś sposób wiążą się ze starzeniem, ale wystarczy rozłączyć białko TXNIP, aby spowolnić ten proces – powiedział główny autor badania, Peter Krammer.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram