Zespół badawczy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji stworzył „sztuczny nerw” do leczenia przewlekłego bólu – donosi magazyn „Science Advances”.

Nowa technologia umożliwia dostarczanie niewielkiej ilości kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i różnych leków z niemal taką samą prędkością, jak system nerwowy przekazuje sygnały. GABA jest biologicznie aktywną substancją chemiczną, która służy do blokowania sygnałów nerwowych i kontrolowania bólu. Naukowcy nazwali swój wynalazek – pompą jonową.

Stworzyliśmy sztuczny nerw, który bez problemów może wchodzić w interakcje z ludzkim układem nerwowym – mówi jeden z autorów, Magnus Berggren. 

Sygnał przechodzi pomiędzy dwiema synapsami w ciągu 0,1 milisekundy, a my prawie osiągnęliśmy tę prędkość – dodaje.

Naukowcy poświęcili na swoje badania 10 lat, a teraz są gotowi rozpocząć testowanie z udziałem żywych komórek. Pompa jonowa może być stosowana do leczenia przewlekłego bólu lub do zatrzymania ataku epileptycznego.

***

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram