Naukowcy z University of California w Berkeley odkryli, że ludzie, którzy doświadczają problemów ze snem, czują się samotni i często unikają kontaktów z innymi. 

W badaniu wzięło udział 18 młodych osób, które zostały zbadane po normalnym śnie i bezsennej nocy. W każdym przypadku badani oglądali następnego dnia wideo, w którym osoba z neutralnym wyrazem twarzy zbliżała się do kamery. Wolontariusze musieli nacisnąć przycisk, który zatrzymał wideo, w momencie, gdy zaczęli odczuwać dyskomfort psychiczny.

Okazało się, że po nieprzespanej nocy, uczestnicy naciskali przycisk znacznie wcześniej niż w przypadku normalnego snu. Ponadto, wyniki skanowania mózgu wykazały, że łańcuch neuronalny odpowiedzialny za reagowanie na potencjalne zagrożenia, był słabszy u osób, które są niewyspane. Natomiast obszar mózgu, który zapewnia interakcje społeczne, okazał się mniej aktywny.

W drugiej części badania ponad tysiąc obserwatorów zewnętrznych obserwowało zapis eksperymentu, nie wiedząc, że uczestnicy zostali pozbawieni snu. Ich zdaniem, badani byli osamotnionymi ludźmi, którzy unikali komunikowania się z innymi.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram