Naukowcy z University of Alberta (Kanada) odkryli lek, który znacznie spowalnia rozwój stwardnienia zanikowego bocznego lub choroby Lou Gehriga, na którą cierpiał brytyjski fizyk teoretyczny Stephen Hawking. Istniejące jak dotąd metody powstrzymują rozwój tej choroby neurodegeneracyjnej zaledwie na kilka miesięcy. 

Lek, zwany telbiwudyną, działa na enzym SOD1, który u 20% pacjentów z dziedziczną postacią stwardnienia zanikowego, nie działa prawidłowo. SOD1, czyli dysmutaza ponadtlenkowa-1, bierze udział w neutralizacji jednej z aktywnych form tlenu – anionów ponadtlenkowych. Wadliwy enzym ma właściwości toksyczne i uszkadza neurony ruchowe.

Telbiwudyna jest już stosowana jako środek przeciwwirusowy do walki z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Udowodniono, że lek ten jest bezpieczny dla pacjentów i jest bardzo prawdopodobne, że zostanie zatwierdzony do nowego zastosowania klinicznego.

Stwardnienie zanikowe boczne jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną, w której uszkodzone są komórki nerwowe kory ruchowej i neuronów ruchowych. W rezultacie dochodzi do paraliżu i rozwoju atrofii mięśni. Pacjenci umierają z powodu infekcji dróg oddechowych lub zaprzestania funkcjonowania mięśni oddechowych.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram