Większość produktów mających zapewnić ładny zapach w domu, oprócz aromatów, roztaczają wokół nas także szkodliwe dla zdrowia składniki, groźne zwłaszcza dla układu oddechowego. Czym zatem zastąpić spraye do pomieszczeń czy pudry do dywanów?

Pomieszczeniu można zapewnić piękny zapach, dzięki ususzonym skórkom cytrusów (szczególnie mandarynek!). Ich zapach jest nie tylko przyjemny, ale i dodający energii.

W sypialni i łazience wykorzystajmy odprężający zapach lawendy. Możemy użyć zarówno świeżej, jak i ususzonej i zamkniętej w woreczki – świetnie sprawdzi się włożona między pościel czy ręczniki.

Aby ożywić zapach pot-pourri (pachnącego suszu) – dodajmy do niego kilka kropel naturalnego olejku. Możemy w ten sposób wzmocnić zapach suszonych plasterków owoców. Wybór jest naprawdę ogromny!

Można też apetycznie perfumować mieszkanie wrzucając plasterki cytryny, grejpfruta czy pomarańczy, do pojemnika z ciepłą wodą i kilkoma goździkami, laską cynamonu czy wanilii.

Świąteczny aromat zatrzymamy na dłużej, nakłuwając pomarańczę goździkami. Możemy ją położyć w dowolnym miejscu.

Jeśli lubimy zapach ziół, możemy ich suszoną wersją podsypać ziemię w domowych kwiatach doniczkowych. Przyprawa będzie stale uwalniać swój aromat.

W kuchni ustawmy świeże zioła, takie jak mięta, bazylia, tymianek czy rozmaryn.

Przed odkurzaniem wysypmy na podłogę łyżkę przypraw czy lawendy. Dzięki temu zostaną przechwycone przez urządzenie, a ich zapach będzie nas cieszył podczas sprzątania.

Niektóre rośliny i kwiaty mają intensywniejsze zapachy, np. jaśmin, gardenia, róża, konwalia…

Laski wanilii i cynamonu, rozłożone według uznania w pomieszczeniu, zapewnią mu ciepły i przytulny aromat.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram