Objawami starzenia się włosów są m.in. utrata gęstości oraz matowość. Włosy stają się cienkie, osłabione, pozbawione witalności. Proces starzenia się włosów zauważają kobiety już około 25. roku życia. W wieku 40 lat widoczne są już wyraźne zmiany.

Starzenie się włosów rozpoczyna się już w korzeniach. Z biegiem czasu korzenie te ulegają osłabieniu. Kolagen, który je otacza, stopniowo sztywnieje, co powoduje pogorszenie jakości łodygi włosa. Ubywa z niej ceramidów. Są to naturalne substancje stanowiące rodzaj „cementu”, który wypełnia przestrzeń między komórkami jej warstwy zewnętrznej. To właśnie one decydują o sprężystości i nawilżeniu włosów.

Starzeniu się naszych kosmyków można jednak przeciwdziałać. Przede wszystkim należy unikać agresywnych zabiegów kosmetycznych (np. trwałej ondulacji, utleniania). Bardzo ważna jest także ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Czynnikiem powodującym starzenie się włosów jest również dym papierosowy.

W trosce o młode i mocne włosy, należy zadbać o zdrową dietę bogatą w witaminy i mikroelementy. Dobroczynne dla kondycji włosów są zwłaszcza witaminy E, B5 i PP. Pobudzają one pracę korzeni i neutralizują wolne rodniki niszczące mieszki włosowe.

Dodatkowo, możemy wspomóc nasze kosmyki specjalnymi kosmetykami, np. szamponami i odżywkami zapobiegającymi starzeniu się włosów.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram