Choroby serca, tuż obok nowotworów, wciąż pozostają główną przyczyną zgonów wśród kobiet. W nowym badaniu z udziałem 138 kobiet w okresie menopauzalnym, badano powiązanie czynników takich jak nastrój, objawy i jakość życia, z najważniejszymi wskaźnikami starzenia się naczyń krwionośnych, które stanowią główny czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Wyniki opublikowano w dzienniku „The North American Menopause Society” (NAMS).

Nie jest to tajemnicą, że okres menopauzy jest naznaczony wieloma niekorzystnymi skutkami dla zdrowia kobiet, w tym uderzeniami gorąca, depresją i starzeniem systemu naczyniowego – a zwłaszcza usztywnieniem tętnic i dysfunkcją śródbłonka. Naukowcy próbowali ustalić, czy objawy menopauzy i depresja, są powiązane z ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej.

Wyniki, jak podano w artykule zatytułowanym „Dysfunkcja naczyniowa w okresie menopauzalnym”, potwierdziły to. Wykazano, że w okresie menopauzy, usztywnienie tętnic i dysfunkcja naczyń, były związane z częstszymi i cięższymi objawami menopauzy oraz niższą jakością życia kobiet. Nie stwierdzono jednak związku z objawami depresji.

Wcześniejsze badania wykazały silny związek pomiędzy uderzeniami gorąca a zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym i wyższą śmiertelnością. W nowym badaniu częstotliwość, ale nie nasilenie uderzeń gorąca, była związana z większym usztywnieniem tętnic i zmniejszoną czynnością śródbłonka.

Kobiety w okresie menopauzalnym są bardziej narażone na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Z powodu fluktuacji, a następnie spadku estrogenu podczas menopauzy, ważne jest monitorowanie nastroju, ciśnienia krwi, lipidów i cukru we krwi kobiet, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej – powiedziała doktor JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy The North American Menopause Society (NAMS).

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram