Niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i wysoki cholesterol, to czynniki, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego – powiedział na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu doktor João Sousa z Portugalii.

Specjalista zauważył, że nasze zdrowie zależy głównie od stylu życia, a nie od genetyki.

„Genetyka w istotny sposób przyczynia się do przedwczesnej niewydolności serca, ale nie należy jej używać jako wymówki, by powiedzieć, że jest to nieuniknione” – powiedział autor.

W badaniu wzięło udział 1075 pacjentów w wieku poniżej 50 lat, z czego 555 osób miało chorobę niedokrwienną serca. Mediana wieku obserwowanych mężczyzn, wynosiła 45 lat. Stan grupy eksperymentalnej w pięciu parametrach (brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu) porównano z danymi kontrolnymi, które objęły 520 zdrowych ochotników (86 procent mężczyzn, średni wiek – 44 lata).

73 procent pacjentów z pierwszej grupy miało co najmniej trzy z tych czynników ryzyka, w porównaniu do 31 procent z drugiej. We wszystkich grupach prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca wzrosło 3, 7 i 24 razy przy odpowiednio 1, 2 i 3 czynnikach ryzyka.

Sekwencjonowanie genomu przeprowadzone u wszystkich uczestników w grupie eksperymentalnej i kontrolnej zostało wykorzystane do opracowania oceny genetycznej ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca lub innych czynników, takich jak wysokie ciśnienie krwi. Niemniej jednak badanie wykazało, że średni wynik związany z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, był wyższy właśnie u pacjentów z grupy eksperymentalnej, a nie kontrolnej.

„Wyniki pokazują, że genetyka przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej. Jednak u pacjentów z co najmniej dwoma modyfikowalnymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, genetyka odgrywa mniejszą rolę w rozwoju tej choroby” – podsumował Souza.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram