Bajki pełnią ważną funkcję w życiu dziecka. Pobudzają one  wyobraźnię, ale też pomagają zrozumieć otaczający nas świat i rządzące nim prawa. Jednocześnie bajki do czytania budują więź dziecka z rodzicem i zaszczepiają miłości do literatury, a poprzez słuchanie kolejnych zdań dziecko poszerza słownictwo. Proces czytania z dzieckiem pozwala mu poczuć się najważniejszą istotą na świecie.

Klasyczne bajki tworzą świat nierealny który miesza się z tym prawdziwym a losy bohaterów zawsze kończą się pozytywnie, co sprawia że przez kolejne historie można oswajać lęki, książki pełnią ważną rolę terapeutyczną.

Od lat w Polsce jednymi z najbardziej popularnych bajek są Bajki braci Grimm.

Co prawda pojawiło się trochę krytycznych opinii na temat tych bajek, ale jest tak wiele wydań i wersji tych historii, że przy odrobinie wysiłku każdy rodzic, dziadek czy opiekun najdzie tą najbardziej odpowiednią wersję dla jego pociechy.

Najbardziej popularne z bajek tych autorów to Kopciuszek, Czerwony Kapturek czy Jaś i Małgosia. Kolejne klasyczne książki które każdy z nas kiedyś poznał to Baśnie Andersena. Opowieści tego autora bywają często dość mroczne dlatego dlatego warto się zastanowić nad propozycją bajki na dobranoc.

Najbardziej odpowiednie i znane właściwie każdemu będą Calineczka, Księżniczka na ziarnku grochu, Brzydkie Kaczątko.

My też mamy swoich rodzimych autorów klasycznych, znanych każdemu książek dla dzieci, Marię Konopnicką i Jana Brzechwę.
Brzechwa to Akademi Pana Kleksa dla nieco starszych dzieci, a dla maluchów Konopnicka np. „Na jagody!” i „Filusia, Milusia i Kizię”.

Należy wybierać bajki mądre, ciekawe, wesołe. Bajki do czytania, powinny być napisane poprawną polszczyzną ponieważ dziecko osłuchuje się z językiem i utrwala pewne wzorce. Bajki i opowieści powinny pomagać poznawać dziecku świat i odróżniać dobro od zła.

Oprócz tych klasycznych baśni jest jeszcze wiele bajek ukochanych przez dzieci z całego świata. A wśród nich np. Kubuś Puchatek Alan Alexander Milne, książka uwielbiana przez dzieci z całego świata.

Kolejne to  O czym szumią wierzby Grahame Kenneth,  Czarnoksiężnik z krainy Oz Frank Baum Lyman, : Alicja w Krainie Czarów Lewis Carroll,  Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett, Mały Książę Antoine de Saint Exupery, Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery.

Oprócz tych klasycznych, znanych i popularnych książek wydawanych na rynku jest wiele dziecięcych publikacji warto na nie zwracać uwagę bo wiele z nich jest bardzo wartościowych o uniwersalnych przesłaniach. Ważne też aby książka dedykowana dla malca była kolorowa i ciekawie ilustrowana, aby rozbudzać zainteresowanie dziecka i chęć sięgnięcia po kolejną opowieść.

 

Magdalena Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram