Aktywność fizyczna jest niebywale korzystna dla zdrowia mózgu. Podobnie jest z aktywnością umysłową –  poprzez krzyżówki, sudoku czy wszelkiego rodzaju łamigłówki zmuszamy do pracy neurony, co pozwala zachować je na dłużej…

Nie jest to jedyny złoty środek na zachowanie sprawności mózgu, jednak brytyjska grupa uczonych (King’s College w Londynie) zapewnia, że wśród czynników zapewniających zdrowie mózgu, gry umysłowe zajmują bardzo ważne miejsce. W tym wypadku naukowcy skupili się na krzyżówkach – badaniu poddało się około 17 tys. seniorów (50+). Sprawdzono czy i jak często rozwiązują krzyżówki oraz zweryfikowano ich możliwości poznawcze, w szczególności skupienie, rozumowanie i pamięć.

Wyniki pokazały, że im więcej rozwiązywano krzyżówek, tym lepsze były rezultaty testów końcowych. Specjaliści twierdzą, że w najlepszych wypadkach, czyli u najpilniejszych krzyżówkowiczów (aktywność przynajmniej raz dziennie) zdolności poznawcze są na poziomie osoby 10 lat młodszej. Efekt był najbardziej widoczny w pamięci krótkotrwałej oraz zdolności rozumowania.

Takie korzyści mogą wypływać także z innych rozrywek umysłowych, które wymagają zaangażowania mózgu. Można stwierdzić, że w połączeniu ze zdrowym trybem życia (właściwe odżywianie, ćwiczenia fizyczne..) aktywność umysłowa wpływa na zachowanie zdolności naszego mózgu. Mogłyby nawet w pewnej mierze chronić przed pogorszeniem jego kondycji w związku z niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi (np. demencją, choroba Alzheimera).

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram