Marzec to miesiąc budzenia się do życia, nie tylko natury, ale także nas samych. Postarajmy się zachować uważność, by codzienne sprawy nie zabierały całej naszej uwagi, zostawmy sobie przestrzeń na pracę nad własnym szczęściem,  czas dla siebie, utrzymywanie dobrych relacji z otoczeniem i kontakt z przyrodą.

W niniejszym artykule zaprezentuję Państwu siedem strategii zmian na lepsze, propozycji metod przebudzenia wraz z wiosną. 

Coraz więcej wokół nas narzędzi do zarządzania czasem, a o czas coraz trudniej, jeszcze trudniej o samego siebie… Zamiast zarządzać czasem, przestawmy się na zarządzanie uwagą. W myśl psychologa biznesu Tony’ego Crabba, samotność i izolacja stanowią większe zagrożenie dla zdrowia niż palenie i otyłość. W relacji z otoczeniem, by być szczęśliwym, nie chodzi tylko o wsparcie, jakie otrzymujemy. Badania pokazują, że udzielanie wsparcia jest nawet jeszcze korzystniejsze niż otrzymywanie go!

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opublikowali najdłużej trwające, bo prawie osiemdziesięcioletnie badania, na temat czynników warunkujących zdrowe i szczęśliwe życie. Wynika z nich, że relacje społeczne pozwalają żyć lepiej i być bardziej szczęśliwymi. Rewelacyjne stwierdzenie, jednak jak zabrać się do wprowadzania pożądanych zmian?

Zaczynamy od motywacji. Musi ona być prawdziwa, zgodna z moimi wartościami (relacje rodzinne, przyjacielskie itd.).

  1. Klarowność celu – Twój cel ma być konkretny i rozpisany na konkretne działania.
  2. Coś małego na początku – zaplanuj małą zmianę w codziennym grafiku
  3. Planowanie kolejnego posunięcia – szczegółowe zaplanowanie kolejnego kroku zwiększy szansę na realną zmianę
  4. Wykorzystanie wpływu społecznego – o swoich planach powiedz partnerowi, przyjaciołom, rodzinie – będą Cię bardziej motywować
  5. Nawyki w tunelu aerodynamicznym – zmiana nawyku wymaga czasu i konsekwencji. Łatwiej Ci będzie, jeśli wykorzystasz do tego stare przyzwyczajenia
  6. Nagroda za dobre sprawowanie – przyznawaj sobie nagrody za wprowadzenie małej zmiany, po pewnym czasie będzie Ci się kojarzyła z czymś przyjemnym.
  7. „A co tam u diabła” do sukcesów prowadzi nie brak porażek, ale umiejętność podniesienia się z nich. Kiedy więc zdarzy Ci się jakieś potknięcie (a na pewno zdarzy), nie załamuj rąk, tylko próbuj dalej.

Teraz znacie już sekret skutecznego wprowadzania zmian w życie. Życzę Wam powodzenia w planowaniu i osiąganiu swoich celów, niech wiosna Wam w tym sprzyja!

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram