Decyzja o tym, że rodzic lub współmałżonek zamieszkają w domu opieki jest bardzo trudna i powinna być dobrze przemyślana. Jak pokazują ostatnie badania, Polacy coraz częściej biorą pod uwagę ośrodek opieki długoterminowej jako jedną z możliwości, gdy bliski przestaje być samodzielny. Na pobyt w domu spokojnej starości coraz częściej decydują się również same osoby starsze, które twierdzą, że życie w takim ośrodku, gdzie mają zapewnioną całodobową opiekę, jest lepsze od samotności.

Istnieje szereg rzeczy, które są bardzo ważne dla seniorów i na które seniorzy zwracają szczególną uwagę. Omówimy je w poniższym artykule, który powstał we współpracy z liderem stacjonarnej opieki długoterminowej w Polsce – firmą MEDI-system.

Profesjonalna opieka przez całą dobę

 • Osoby starsze, niepełnosprawne oraz przewlekle chore, wymagają fachowej opieki przez całą dobę, dlatego domy opieki muszą być odpowiednio przygotowane do tego, by im ją zapewnić.

Oto kilka czynników, bez których żaden dom opieki nie może prawidłowo funkcjonować.

 • pielęgnacja (również w chorobie),
 • pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych,
 • pomoc w sprawach osobistych,
 • pomoc w codziennych czynnościach (ubieranie się, kąpiel, itp.),
 • zapewnienie stałego miejsca pobytu i wyżywienia,
 • możliwość kontaktu z rodziną i otoczeniem,
 • opieka higieniczna i utrzymanie czystości.

Odpowiednie warunki bytowe

Dom opieki musi być odpowiednio zaadaptowany do pełnienia swojej roli, nie tylko pod względem organizacyjnym, ale również architektonicznym. Jeśli pokoje znajdują się nie tylko na parterze, ale również na piętrze, konieczna jest instalacja windy osobowej.

Poza zlikwidowaniem barier architektonicznych i zapewnieniem podopiecznym odpowiedniej ilości miejsca, domy opieki dla seniorów powinny posiadać również:

 • jadalnię i przestrzenie wspólne (by seniorzy mogli przebywać razem)
 • pralnię i suszarnię,
 • łazienki dostosowane do wymagań osób starszych i niepełnosprawnych (uchwyty, przycisk wezwania pomocy) – każda przypadająca na maksimum 4 osoby.

Dodatkowym atutem jest niewątpliwie spokojna i malownicza okolica

 • Z jednej strony, lokalizacja centralna, przy starówkach, aby być w centrum wydarzeń (uzupełnienie oferty partnerstwem z pensjonatami, hotelami, gospodarstwami agroturystycznymi).
 • Z drugiej, dużą popularnością cieszą się zwłaszcza ośrodki położone w niewielkich miejscowościach oraz na obrzeżach miast. Cisza i możliwość spędzania czasu w ustronnym miejscu (łąka, las, sad owocowy) sprzyjają szybkiej aklimatyzacji.

***

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram