Morgan Porterfield Freeman Junior urodził się w Memphis w Stanach Zjednoczonych 1 czerwca 1937 roku. Jest bardzo znanym amerykańskim aktorem, narratorem oraz reżyserem filmowym. Od blisko 30 lat znajduje się na liście najlepszych aktorów amerykańskiego kina. Zyskał podziw u krytyków, publiczności oraz znajomych z branży. 

Po raz pierwszy na szklanym ekranie wystąpił w 1971 roku w filmie „Who says I can’t Ride a Rainbow?”. 1987 rok okazał się dla niego przełomowy, ponieważ otrzymał nominację do „Złotego Globu” oraz do Oscara za postać w filmie „Street Smart”. Jego status gwiazdy umocniła rola w słynnym filmie „Wożąc panią Daisy”, za którą otrzymał Oscara.

Znany jest również z filmów takich jak:

  • „Skazani na Shawshank” – Ellis Boyd „Red” Redding
  • „Siedem” – Somerset
  • „Bruce Wszechmogący” – Bóg
  • „Transcendencja” – Joseph Tagger
  • „W sieci pająka” Alex Cross
  • „Świat w ogniu” – Prezydent Trumbull

Jest jednym z najwybitniejszych aktorów amerykańskich. Jedna z najbardziej cenionych krytyczek w Ameryce, Paulinę Kael, nazwała go niegdyś „najwybitniejszym aktorem amerykańskim„.

W 1997 razem z Lori McCreary założył niezależną wytwórnię filmową Revelations Entertainment. Od 2010 roku prowadzi program naukowy „Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem” na kanale Discovery Science.

W życiu prywatnym, w latach 1967-1979 aktor był w związku małżeńskim z Jeanette Adair Bradshaw. W 1984 roku związał się z Myrną Colley-Lee, z którą rozwiódł się w 2010 roku. Z tych dwóch związków ma czwórkę dzieci – Alfonso, Saifoulaye, Deenę i Morganę.

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram