Jesteś wyjątkowy

Jak myślisz, jakie jest najbogatsze miejsce na ziemi?

Czy to jest państwo, siedziba międzynarodowego banku, muzeum, giełda, miejsce zamieszkania najbogatszej osoby na planecie, rezerwa walutowa?

Skomplikuję moje pytanie. Jakie jest najbogatsze miejsce niedopałek od Ciebie? Jestem pewna, że to miejsce jest położone blisko miejsca, w którym teraz jesteś.   

Ciekawa jestem Twoich odpowiedzi. Napiszę moją. Odpowiedź brzmi – cmentarz.

Cmentarze są pełne grobów, w których leżą potencjalnie wielcy ludzie, którzy i tak i nie stali się wielkimi. Od dzieciństwa zastanawiam się, dlaczego większość ludzi nie rozwija swoich skrytych umiejętności, nie żyje z myślą, że są wyjątkowymi, potrafią zdobywać wysokie szczyty i realizować marzenia, zamiast tego wybierają przeciętność. Odchodzą bez znaczącego śladu.

Wierzę, że każdy z nas przychodzi na świat z pełnym bagażem nieograniczonego potencjału i powołania. Jesteśmy w stanie zrobić więcej niż to co już zrobiliśmy i nie ma znaczenia ile mamy lat. Każda osoba żyjąca na planecie wie, że może więcej, że jest stworzona do tego, żeby być wielką, ważną, zostawić swój autentyczny ślad i dziedzictwo, żeby po śmierci o niej mówiono.

Jeśli czytasz ten artykuł oznacza to, że nie chcesz być jedną z tych osób, która zabierze nienapisaną książkę, pieśń, poezję, zdjęcia, projekty, przepisy, obrazy, biznesy, sztukę, grafikę, pomoc i wsparcie dla innych ze sobą na wieki. Wierzę, że zaprezentujesz swój dar światu. Będziemy za to Tobie wdzięczni, ponieważ potrzebujemy tego, co nosisz w sobie.

Twoje dziedzictwo

Muzeum jest dowodem tego, że są ludzie, którzy przeżyli swoje życie, nie dając pozwolenia śmierci na ostatnie słowo przy definiowaniu ich losu i przeznaczenia. Podróżując po świecie, uwielbiam zwiedzać muzea i podziwiać rezultaty realizowanego potencjału Picasso, Leonardo da Vinci, Sando Botticelli, Michała Anioła w postaci obrazów, rzeźb, wynalazków, książek.

Uważam, że sama ziemia jest muzeum, który prezentuje dziedzictwo świata – realizowanego potencjału milionów znanych i nieznanych osób. Mamy rzeczy do spełnienia, które zostawimy dla kolejnej generacji. Umiejętności i zasoby dla wykonania tego zadania są wewnątrz nas – to są nasze talenty, dary, ambicje, pasje, wszystko to, co sprawia, że jesteś szczęśliwym i Twoje serce zaczyna śpiewać.

Jeśli nie zaczniemy patrzyć na siebie jako na wyjątkową osobę, dostrzegać swoich pasji, silnych stron,  odkrywać swoich umiejętności, następna generacja wejdzie do muzeum życia i zauważy puste miejsce. Na dole będzie tabliczka, na której musiał być opisany owoc naszego potencjału, ale zamiast tego opisu będą słowa: „Zadanie nie zostało ukończone. Potencjał nie został odkryty”. Ale wierzę, że to nie chodzi ani o Ciebie i ani o mnie.

Ty możesz

Zaczęłam pisać dla portalu Senior24h.pl, ponieważ pracuję jako coach. Serwis ten wspiera w swoich działaniach seniorów – zarówno w rozwoju osobistym, jak i w wielu sferach codziennego życia, ponieważ z wiekiem życie nabiera coraz więcej kolorów i coraz większego smaku.

Moją misją jest pomaganie innym w stawaniu się takimi osobami jakimi chcą być. To dlatego piszę ten artykuł. Aby dotrzeć do tych osób, z którymi nie spotkałam się na sesji coachingowej. Chcę dawać wiedzę i narzędzia abyś z jednej strony stawał się bliżej tą osobą, jaką chcesz być, a z drugiej strony abyś przeżywał mniej żalu.

Doświadczamy żalu, kiedy oceniamy aktualne okoliczności, życie i analizujemy to, jak do nich doszło. Odtwarzamy w głowie to, co zrobiliśmy, w konfrontacji z tym, co powinniśmy byli zrobić, czego naprawdę chcieliśmy – i jesteśmy niezadowoleni z siebie, zawiedliśmy samych siebie. To boli. Jeśli przeżywasz żal, popatrz na tę emocję inaczej – jest ona motywatorem, wyzwalaczem do pozytywnej zmiany i przypomina, że następnym razem możesz zachowa się inaczej, lepiej.

Samoświadomość: Kim jesteś?

Ileż razy podejmujesz działanie wbrew sobie, a nawet przeciwko sobie, w niezgodzie ze sobą, ze swoim powołaniem, dlatego że tak się powinno, trzeba, musisz. Ileż razy działasz, realizując jakiś kompromis, który cię frustruje, męczy i w końcu wypala, czujesz żal.

Chcę zaproponować narzędzie, które pomoże Ci przerwać te niekorzystne dla Ciebie działania, emocje i wykroczyć poza twoje granice.

Co zrobić, aby zostać osobą bez ograniczeń, która idzie dalej, żyje lepiej i realizuje swój potencjał?

Pomogą w tym trzy słowa:

1. Świadomość

2. Dar (wewnętrzne zasoby, talenty, umiejętności)

3. Wybór

Kiedy mam świadomość (1), że chcę polepszyć pewną sferę mojego życia, biorę moje wewnętrzne zasoby (2) i dokonuję prawidłowych wyborów (3) wyniku, których osiągam inne rezultaty oraz przekraczam ograniczenia. 

Większość ludzi nie ma świadomości konsekwencji ich nieświadomości. Potrzebujemy znać siebie, żeby wzrastać. Nie możemy wzrastać, jeśli nie wiemy. Możemy pracować tylko z tym, o czym wiemy. 

Podczas moich coachingów często słyszę, że ludzie nie są przyzwyczajeni rozmawiać o sobie, o swoich emocjach, osiągnięciach, marzeniach, że to jest bardzo trudne. Najczęściej odczuwają przenikającą i bolesną emocję, którą jest żal. Wszystko to wskazuje na brak samoświadomości, na niską samoocenę lub na poczucie toksycznej skromności. Jest coś, czego o sobie nie wiedzą i brak tej wiedzy powstrzymuje ich od wzrostu, realizacji potencjału, który mają w sobie.

Pierwszym krokiem, który proponuję zrobić Tobie dzisiaj  jest zwiększenie świadomość siebie, swoich silnych stron, potencjału, kim jesteś. Zdobyta wiedza pomoże Tobie dokonać zmiany w życiu. „Powinno”, „Muszę”, „Trzeba” stracą moc nad Tobą. Uświadomisz sobie czynności, do których masz powołanie, czyli te, które przychodzą Ci naturalnie.  Będziesz wybierać w zgodzie z sobą.

Ćwiczenie

Choć trochę wiesz, kim jesteś i do czego zostałeś stworzony. Czujesz, jakie role Tobie odpowiadają, a jakie nie. Doświadczyłeś pasji i spełnienia, dysponujesz wewnętrznym rozeznaniem, które podpowiada Tobie życiowy kierunek. To cenne wskazówki dotyczące celu życia.

I. Odpowiedź sam sobie szczerze na następujące pytania, najlepiej zapisz odpowiedzi:

Samopoznanie

1. Co już wiesz, do czego zostałeś stworzony? Co daje Ci radość i poczucie spełnienia?

2. Jaki jest cel Twojego życia? Co jest dla Ciebie najważniejsze?

3. Co chcesz dać od siebie innym? Co chcesz dać światu?

4. Kim chciałeś zostać, gdy byłeś dzieckiem? Jakie role Cię pociągały?

5. Jakie role albo zadania najbardziej Ci odpowiadają, w czym czujesz się najlepszy? W jakich rolach czułeś się najgorzej?

Mocne strony

6. W czym jesteś świetny? Jakie są Twoje największe talenty i naturalne zdolności?

7. Do czego masz talent, predyspozycje. Wymień co najmniej pięć swoich silnych stron, trzy słabości.

8. Jakie masz niezwykłe umiejętności?

Informacja zwrotna

9. Które z twoich osiągnięć przyniosło ci największe uznanie innych?

10. Co mówią osoby, które dobrze cię znają, na temat tego, do czego zostałeś stworzony?

II. Zrób podsumowanie wszystkiego, co już wiesz na temat swojego życiowego celu.

III. Wybierz z listy od trzech do pięciu pytań. Zadawaj ich sobie codziennie wciągu 21 dni, jeśli możesz, to zapisuj odpowiedzi. Poproś bliską osobę o przypomnienie Tobie o tym codziennym działaniu.

IV. Po 21 dniach napisz wszystko o czym wiesz na temat swojego przeznaczenia, życiowego celu i jakie cele sobie stawiasz?

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram