Ta technika wywodzi się z prastarej wiedza o istocie oddziaływania dźwięku na organizm człowieka. Już ponad 5000 lat temu wiedzę tą posiedli jak i stosowali ludzie dalekiego wschodu. Masaż dźwiękiem stosowany jest przy dolegliwościach zarówno natury fizycznej, psychicznej jak i duchowej.
Misy wywodzą się z różnych kultur głównie Chin, Tajlandii, Tybetu, Indii, Japonii.
Misy tybetańskie czy gongi emitują wibracje, które przenikając przez ciało docierają do układu nerwowego co pozwala uwolnić tłumione lęki i stres.
Dźwięki te używane są od tysięcy lat, pogłębiając świadomość działają jak lekarstwo na dzisiejsze czasy, uspokajają i przynoszą harmonie.
Misy generują dźwięki wywołujące głęboki stan relaksu – wibracje mis mają tę samą długość fali, jak fale mózgowe, które wywołują uczucie odprężenia.
Misy dźwiękowe, terapeutyczne należą do grupy instrumentów akustycznych – idiofonów. Ich główna cecha, charakterystyczna jest taka że wytwarzają wielotony nieharmoniczne.
Są instrumentami, które wytwarzane są w oparciu o tradycyjne technologie z zachowaniem powtarzalności stopu i wartościowych parametrów akustycznych.
Zależnie od tego jak są duże i od ich rodzaju zawierają od 5-12 różnych metali i są wykuwane ręcznie.
Misy pomagają w łagodzeniu bólu, likwidacji stresu. Misy mogą wspierać leczenie skutków chemioterapii, zmniejszają ból i dyskomfort osób chorych na fibromialgię, zespół przewlekłego zmęczenia i depresję. Osoby które korzystają z terapii misami doświadczają poprawy pamięci, jasności, witalności i zdolności do działania. Misy wspierają również walkę z bezsennością.
Na misach dźwiękowych gra się na dwa sposoby: Pierwszy z nich polega na . Uderzeniu w misę pałeczką (zwaną maletem). Uzyskuje się w ten sposób perkusyjny, pulsujący ton. Drugi sposób polega na pocieraniu o brzeg misy drewnianą różdżką. Daje to dźwięk długotrwały.Ten sposób grania jest podobny do przeciągania palca po zwilżonej krawędzi kieliszka. Misę można ustawić na dłoni, co pozwala lepiej odczuć jej drgania, niż wtedy, gdy jest położona na podstawce.
Różne ustawiając palce można regulować wysokość tonu otrzymywanego po uderzeniu maletem.
Misy Tybetańskie znane są pod różnymi nazwami, określa się je nazwą misy dźwiękowe, misy grające, misy śpiewające, misy himalajskie, misy nepalskie.
Misy i gongi Tybetańskie są coraz popularniejsze a seans z użyciem tych sprzętów coraz bardziej dostępne. Popularne stało się też posiadanie ich w domu.
Magdalena Wróbel