Michał Franciszek Zaleski urodził się 14 lipca 1952 w Kamieniu. Doświadczony polski samorządowiec, od 2002 prezydent Torunia. Laureat wielu odznaczeń, m.in. Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2014), Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2005) i Krzyża „Pro Mari Nostro” (2014). Żonaty, ma dwoje dzieci – Monikę i Jakuba.

Michał Franciszek Zaleski ukończył geografię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia z zakresu organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim. Przed 1989 był członkiem PZPR.  

W latach 1994–2002 sprawował mandat radnego toruńskiej rady miasta z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (nie będąc członkiem tej partii), zasiadał w komisjach gospodarki komunalnej oraz polityki przestrzennej i ochrony środowiska.

Od 2002 roku pełni funkcję prezydenta Torunia – już czwartą kadencję. Zawsze wygrywał wybory z ogromnym poparciem mieszkańców. Jego żona, Krystyna Zaleska, jest dyrektorem Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Ceni osoby z oddaniem pracujące dla dobra Torunia. Sam, jako prezydent, konsekwentnie zabiega o rozwój miasta. Dzięki jego działaniom, Toruń stał się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 11 lat. Pierwsze kroki w mediach stawiała jako redaktorka popularnego portalu o tematyce rozrywkowej. Swoje doświadczenie dziennikarskie zdobywała również w portalu dla kobiet, w serwisie popularnonaukowym oraz prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej. Współpracowała z Wirtualną Polską, gdzie pisała o zdrowiu oraz redagowała portal dla rodziców i serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Uwielbia ludzi i rozmowy, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram