Statystyczny Polak przestaje interesować się seksem, gdy skończy 62 lata, a kobieta po ukończeniu 55. roku życia. Spadek libido u seniora wynika czasem z poważnych chorób, najczęściej jednak nie ma żadnego medycznego powodu.  

Najczęstszymi powodami rezygnacji z życia seksualnego w wieku dojrzałym są zaburzenia erekcji u mężczyzn i dolegliwości wynikające z suchości pochwy u kobiet w okresie menopauzy i po niej. Podczas aktywności fizycznej (wystarczy już 30 minut cardio) wydzielają się endorfiny, które niwelują uczucie niepokoju i redukują stres, czyli głównych wrogów libido.

Z kolei podczas ćwiczeń siłowych rośnie w organizmie poziom testosteronu – hormonu, który ma bezpośredni wpływ na libido. Seksuolodzy są zgodni: seks w kwiecie wieku jest lepszy niż niejedna pigułka połykana z polecenia lekarza. Orgazm prowadzi do uwalniania się w mózgu rodzaju białka, endorfin, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe.

Badania przeprowadzone na Rutgers University w USA dowiodły, że seks i orgazm wywołują w leczeniu bólu podobny efekt jak dwie tabletki aspiryny. Uprawianie seksu w starszym wieku może też złagodzić dolegliwości związane ze schorzeniami reumatycznymi. Jeżeli mamy wrażenie, że nasze libido jest nienaturalnie niskie, lekarze zalecają w pierwszej kolejności znalezienie przyczyny tego stanu. Obniżony popęd jest bardzo często wynikiem stresu, przemęczenia i niewystarczającej ilości snu.

Jeżeli zadbasz o te czynniki, wyeliminuj używki, zadbaj o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Osoby starsze wbrew pozorom prowadzą bardzo udane życie seksualne. Po długim czasie w związku znają nawzajem swoje ciało i wiedzą wzajemnie co lubią a czego nie. Jednak jeśli pojawia się problem z obniżonym libido niekoniecznie trzeba kontaktować się z lekarzem, nieraz wystarczy wzbogacić swoją dietę w składniki takie jak: seler, awokado, banany i migdały może pomóc w podkręceniu libido.

Migdały sprawiają, że kobiety stają się bardziej namiętne, a banany są dobre na potencję u mężczyzn. Seler potęguje działanie naturalnych feromonów w organizmie i wyostrza zmysły. Znanym afrodyzjakiem są ostrygi – zawierają cynk nazywany pierwiastkiem miłości, który zwiększa poziom testosteronu (reguluje popęd seksualny).

Niedobór cynku zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet sprawia, że przestaje się mieć ochotę na seks. Za naturalny afrodyzjak uważana jest również czekolada, która nie tylko ma dobry wpływ na poprawę poziomu libido ale również sam jej pyszny smak i zapach poprawia nam humor. Również lampka najlepiej czerwonego wina może zwiększyć popęd seksualny.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram